bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Narodil sa fenomén Švejk... (1.3.2011)

Švejk Na Slovensku obľúbený, no nič extra

Patrí k najčítanejším dielam českej literatúry. Veľakrát preložený, sfilmovaný či prevedený na divadelné dosky. Klasikou je dvojdielny film Karla Steklého z roku 1956, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Rudolf Hrušinský. Bábkovú verziu príhod s rozprávaním Jana Wericha nakrútil dva roky predtým Jiří Trnka. Presne 1.marca 1921 vyšli po prvý raz Osudy dobrého vojáka Švejka.
Švejk Hlavný hrdina satirického a protivojnového románu Jaroslava Haška sa po svojom vyrovnáva s chaosom a necitlivosťou vojnovej doby. Spisovateľ v knihe využil zážitky svojho krátkeho, ale pestrého života. Román má štyri časti: V zázemí (1921), Na frontě (1922), Slavný výprask (1922) a Pokračování slavného výprasku (1923),ktorú vážne chorý Hašek už nestihol dokončiť, keďže zomrel ako 39 ročný.

Knihy o Švejkovi sú neodmysliteľne späté s trefnými ilustráciami Haškovho priateľa maliara Josefa Ladu. Kniha patrí medzi najpožičiavanejšie v mnohých knižniciach a aspoň jeden výtlačok nechýba v tisíckach domácností. Na rozdiel od Česka alebo Poľska sa však Švejk u nás nestal fenoménom. „V bývalom Československu a tiež na Slovensku dnes niektorí ľudia pozerajú na túto literárnu postavu ako na človeka menej inteligentného a šikovného. Švejk je však vo svete, a to dokonca hneď za slovenskými hranicami, chápaný ako filozofická postava. Ako človek, ktorý mal na veci okolo seba vlastný originálny názor,“ vysvetľuje Iveta Plšeková, ktorá v Humennom prispela k odhaleniu pravdepodobne prvej Švejkovej sochy na svete.

Touto sochou sa však výpočet spomienok na Švejka končí. Meno Švejk sa síce vyskytuje v názvoch viacerých krčiem a reštaurácií po celom Slovensku, no ich základnou ponukou je prevažne iba pivo. Poňatie staročeskej kuchyne chýba, takže návštevníci nájdu na jedálnom lístku najmä špagety či rizoto. O autorovi Švejka Jaroslavovi Haškovi vyšla pred časom aj kniha, ktorá informuje o jeho mnohých cestách na Slovensko. Popisuje tiež humorné epizódky z potuliek po našej krajine a tiež stretnutia s osobnosťami slovenskej kultúry.