bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skŠvédske umenie dokonalého upratovania

Možno aj vy žijete v byte či dome, ktorý sa postupom času zmenil z príjemného minimalistického bývania na sklad nepotrebných vecí vypadávajúcich zo skriniek alebo slúžiacich ako lapače prachu?
Zhromažďujeme ich, lebo nemáme čas vyhodiť starú vec, ktorú sme vymenili za novú, lebo sme ich dostali do daru, alebo jednoducho z lenivosti.

Margareta Magnussonová sa rozhodla pred odchodom urobiť si poriadok vo veciach, ktoré zhromažďovala po celý život. A o tomto umení napísala knižku s názvom Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania.
Dotýka sa všetkého: zaujímavých drahocenností, ktoré zdedila, rodinných tajomstiev a dokonca aj Facebooku: Otvorene premýšľa, ako s ním naložiť.
Ak sa vám páčilo Kúzelné upratovanie od Marie Kondo, táto kniha je ako stvorená pre vás, lebo rovnako nadchýna čitateľov po celom svete.

Hoci ide o vážnu tému, šarmantne a s nadhľadom sa zveruje so svojimi skúsenosťami, z ktorých dýcha životná múdrosť. Život by sme si mali uľahčiť a užívať si ho, nie preplniť ho nepotrebnými vecami. Vyradiť veci, ktoré už nechcete, a zbaviť sa ich možno v akomkoľvek veku, ale je rozumné pustiť sa do toho radšej skôr ako neskôr, aby to za nás nemuseli urobiť iní.

Je to naozaj pôvabná knižka s praktickým návodom, ktorá môže povzbudiť každého z nás, aby sme sa tešili z dlhého a pokojného života plného drobných radostí a potešenia.

V príručke Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania dáva autorka návod, ako si pri organizovaní domácnosti osvojiť minimalizmus. Jej radikálna a povzbudzujúca metóda pomôže rodinám otvorene sa porozprávať na citlivú tému odchodu našich milovaných zo života a ohľaduplne sa ich pýtať, čo by chceli urobiť so svojimi vecami. Škandinávsky humor a múdrosť tému zasa nadľahčí, aby cez to dokázali prejsť s úsmevom.

V ďalšej časti autorka dáva praktické rady, ako sa zbaviť nepotrebných vecí (nosených či nenosených šiat, nechcených darčekov, množstva nepoužívaných tanierov, šálok a pod.), a naopak, ako si ponechať veci spomienkovej hodnoty (fotografie, zaľúbené listy, detské kresbičky). 
Pri prezeraní vzorne usporiadanej dielne po nebohom manželovi a nazretí do vlastnej zásuvky zlozvykov vnáša M. Magnussonová štipku humoru do potenciálne znepokojujúcej úlohy. Popri tom máte možnosť nahliadnuť do života vo Švédsku a zistiť, že príprava pred odchodom na večný odpočinok môže byť ľahšia, menej osamelá, zábavnejšia a vôbec nás nemusí deprimovať.

 „Nový trend v odstraňovaní neporiadku sa nazýva smrteľne vážne upratovanie. Magnussonová upozorňuje, že tento proces sa netýka len tých, čo sa chystajú predstúpiť pred nebeskú bránu. Je určený pre všetky vekové skupiny,“ napísal The Chronicle.

Táto kniha ponúka viac ako len tipy na správny životný štýl. Z každej stránky vyžaruje autorkin humor a neochvejný duch. Pohoda a pokoj. Múdrosť a pokora.
Základom je zorganizovať si každodenný život tak, aby plynul jednoducho, hladko a bez problémov. Môže to priniesť úžitok ľuďom v každom veku.

Prečítajte si úryvok z knižky Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania:

AKO ZAČAŤ

Nezabúdajte, že zredukovať počet vecí, ktoré máte doma, chvíľu potrvá. Starší ľudia majú niekedy pocit, že čas uteká veľmi rýchlo, ale v skutočnosti to znamená, že my sme čoraz pomalší. A preto, ak už na chrbte máte nejaké tie krížiky, viac nečakajte…
Čakanie vám nijako neuľahčí vykonanie tejto novej úlohy, ale rozhodovanie o tom, ako sa zbaviť nepotrebných vecí, určite zjednoduší trocha praxe a prípravy. Verte mi, čím viac času strávite triedením svojho majetku, tým jednoduchšie pre vás bude rozhodnúť sa, čo si nechať a čo nie. Čím viac na tom popracujete, tým kratšie to potrvá. Možno dokonca objavíte aj čosi navyše a zabavíte sa na skládke odpadu, keď sa budete pretekať, kto dohodí nepotrebné veci ďalej.
Začnite prehliadkou pivnice, povaly alebo skriniek pri vchodových dverách. Práve tieto miesta sú skvelé na dočasné odkladanie prebytočných vecí. Dočasné… priznajme si, že to pravdepodobne znamená, že ich tam skladujete už celé veky. Možno si dokonca už ani nepamätáte, čo všetko tam je. Skvelé! Aspoň si uvedomíte, že nič, čo vyhodíte, vám nebude chýbať.
Prezrite tieto úložné priestory a povyťahujte všetko, čo sa v nich skrýva. Možno nájdete domček pre bábiky či hokejový výstroj, ale pravdepodobne to budú veci, ktoré ste už nechceli mať na očiach. Niekedy tak zaplníte svoju povalu, že musíte prebytočné veci odkladať na povalu niekoho iného. Hrôza! Kto to všetko potom, keď tu už nebudete, podľa vás pretriedi?
O svojich plánoch povedzte aj rodine a priateľom. Možno vám budú chcieť pomôcť a možno si dokonca aj vezmú niečo z toho, čo už nechcete. Možno vám pomôžu so sťahovaním vecí, na ktoré sami nestačíte. Uvidíte, že k vám začne prúdiť stabilný prílev návštevníkov, ktorých máte (a možno aj nemáte) radi, aby si vzali knihy, oblečenie či domáce potreby.
Vnúčatá či známi sa možno práve sťahujú do svojho prvého bytu. Pozvite ich na návštevu – budete im môcť poukazovať svoje veci, porozprávať sa s nimi, rozpovedať im nové a nepoznané príbehy o rôznych predmetoch (a možno dokonca aj o svojom živote). Pripravte si tašky či škatule, aby ste ich počas rozhovoru mohli postupne napĺňať. Návštevníci si ich potom rovno odnesú so sebou.

MALÁ RADA

Nezačínajte fotkami, ale, keď už sme pri tom, ani listy či osobné dokumenty nie sú dobrý nápad. Je pravda, že triedenie fotografií a listov môže byť zábavné a zároveň trochu smutné, ale jedno viem naisto – ak začnete práve nimi, zaseknete sa na výlete za spomienkami a k práci sa už nevrátite.
Fotografie a listy, ktoré ste si z nejakého dôvodu odložili, musia počkať, kým nerozhodnete o osude nábytku a iného majetku. Pri smrteľne vážnom upratovaní na veľkosti naozaj záleží. Začnite najväčšími predmetmi a malé si nechajte na koniec. Fotografie sú plné emócií, takže vás zdržia. Na druhej strane sú však veľmi dôležité, a preto im na konci knihy venujem samostatnú kapitolu.

Milan Buno, literárny publicista
Foto: Tatran, Daily Mail, IrishTimes.

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.