bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSuper knihy pre zvedavé deti

Viete, prečo Rubik vymyslel kocku? A prečo nám škŕka v bruchu, keď sme hladní? Alebo kedy vymysleli tenis, kedy sa začala vyrábať cukrová vata a kedy bola vynájdená televízia? Zaujímavé otázky, však? Nie na všetky asi viete odpovedať a keďže deti dávajú najrôznejšie zvedavé otázky, na pomoc nám vychádza úžasná séria Povedz mi. Už vyšli knižky Povedz mi prečo, Ako, Koľko, Povedz mi kde to je a čo to je. A teraz sú tu dve nové knihy, ktoré vaše deti...ale aj vás rozhodne potešia.

Áno, v edícii Povedz mi vyšli dve nové knižky, ktoré sú ideálnym darčekom a čítaním pre zvedavé deti.
Kniha Povedz mi – Objavy a Vynálezy prináša odpovede na vyše 200 otázok, ktoré kladú všetky deti a na ktoré dospeláci nie vždy vedia odpovedať! Farebné strany so samolepkami oddeľujú 4 samostatné témy:
– vynálezy
– Zem
– vesmír
– každodenný život

Jednoduché odpovede dopĺňajú vtipné ilustrácie, takže deti sa veľa naučia, dozvedia aj zabavia.
Dozviete sa napríklad:

Ako fungovali prvé výťahy?
V 3. storočí pred n. l. grécky učenec Archimedes vymyslel výťah, ktorý umožňoval dvíhať bremeno pomocou navijaka. Stroj obsluhovali otroci.

Ako vyzeral predchodca kolieskových korčúľ?
Aj kedysi mali kolieskové korčule kolieska v rade za sebou. Vynašiel ich Belgičan Jean-Joseph Merlin, ktorý sa v roku 1760 rozhodol na drevenú doštičku pripevniť kovové kolieska, aby sa mohol korčuľovať aj na zemi.

Kedy vznikol prvý kalendár?
Egyptský kalendár existoval už pred 5 000 rokmi. Rok trval 365 dní, tvorilo ho 12 mesiacov, ktoré mali po 30 dní, a na konci roka sa pripájalo 5 dní sviatkov. Zrejme je to celkom prvý kalendár v histórii ľudstva.

Ako pracuje chladnička?
Tak trochu ako ľudské telo. Keď sa potíme, naše telo sa tým ochladzuje. Aj v chladničke je tekutina, ktorou sa zníži v jej vnútri teplo a potraviny sa ochladia.

Kedy sa objavil splachovací záchod?
Existoval už dávno pred Grékmi, ale v stredoveku načisto zmizol. Prvé moderné splachovacie zariadenie vytvorili v Anglicku koncom 16. storočia.

V druhej novinke Povedz mi kedy sa zasa dozviete, kedy vymysleli tenis, kedy sa začala vyrábať cukrová vata, kedy bola objavená elektrina alebo kedy bola vynájdená televízia.

Aj táto knižka prináša odpovede na vyše 200 otázok zo štyroch tém:

– osobnosti a pamiatky
– história a veda
– kultúra a šport
– každodenný život

Okrem iného sa v knihe Povedz mi kedy dozviete:

Kedy budovali egyptské pyramídy?
Pred 4 500 rokmi. Najväčšia je pyramída starého otca Chufua (gr. Cheopsa). Dve ďalšie patrili synovi Chefrenovi a vnukovi. Mykerínovi. Prečo ich potomkovia nepokračovali v budovaní pyramíd? To sa už zrejme nedozvieme...

Kedy žili Romulus a Remus?
Nikdy neexistovali! Podľa legendy to vraj boli dvojčatá a vychovávala ich vlčica. V roku 753 pred n. l. založili na siedmich pahorkoch pri rieke Tiber mesto Rím. Romulus zabil v spore Rema a stal sa prvým rímskym kráľom.

Kedy žil Budha?
Pred 2 500 rokmi. Dovtedy, kým tento nepálsky princ neopustil svoj palác a na vlastné oči neuvidel chudobu v Indii, sa volal Siddhártha Gautama. Rozhodol sa, že do paláca sa nikdy viac nevráti, a vybral sa po krajine hlásať svoje učenie založené na hľadaní pravdy. Bol zakladateľom budhizmu, najrozšírenejšieho náboženstva v Ázii.

Kedy postavili Veľký čínsky múr?
Sedliaci, robotníci aj väzni sa striedali pri jeho stavbe celých 200 rokov – od konca 15. až do začiatku 17. storočia. Je dlhý 6 700 km a vinie sa naprieč severnou Čínou. Toto opevnenie bolo vybudované za cisárskej dynastie Ming.

Kedy sa narodil Ježiš?
Náš letopočet sa podľa tradície odvíja od narodenia Ježiša. V roku 532 mních Dionýz Malý rozhodol, že jeho narodenie bude označovať začiatok našej éry – rok 0. Lenže sa pomýlil vo výpočtoch a Ježiša urobil mladším o 6 – 7 rokov. Prišlo sa však na to príliš neskoro, keď sa kalendár už používal... Aj keď údaj o jeho narodení zrejme zostane navždy hádankou, kresťania si sviatok jeho narodenia pripomínajú 25. decembra.

Pozrite si ostatné knihy z Edície Povedz mi.

Milan Buno, 21.5.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.