bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Robinson Crusoe ako socialistická propaganda (3.2.2009)

Obálka titulu Robinson Crusoe Aj príbeh o stroskotancovi poslúžil režimu

Príbeh stroskotanca Robinsona Crusoa poznajú čitatelia už vyše 150 rokov. Odvtedy vyšli desiatky vydaní a mierne pozmenených, či doplnených verzií ako napríklad Tajomstvo Robinsonovcov . Kniha, ktorú napísal Daniel Defoe, bola ovplyvnená pravdepodobne skutočnou udalosťou, ktorá sa spočiatku viac rozprávala a tak sa menili aj okolnosti v príbehu. Pôvodná kniha tak hovorí o sile osamelého človeka v neznámom prostredí, o dobrodružstvách a inšpiruje k zamysleniu o spolužití rôznych kultúr.
Všetky vydania sa viac-menej držali originálneho príbehu, no v 50.tych rokoch vyšiel vo vtedajšom Československu text Josefa V.Plevu, ktorý knihu zásadne pozmenil. Pleva pobyt stroskotanca na ostrove skrátil z 28 na desať rokov, keďže lekári sa vtedy domnievali, že by také čosi človek nevydržal a po takom dlho období by musel jednoducho zdivieť. Úplne vynechal akékoľvek zmienky o Bohu a náboženstve, ktoré však v dobe Defoa bolo súčasťou života a ovplyvňovalo správanie sa ľudí.

Kniha Plevu vychádzala ďalších 30 rokov s predhovormi Jarmily Glazarovej, ktorá okrem iného písala, že „Robinson je veľkou príležitosťou ukázať krásu a slávu ľudskej práce práve dnešných deťom, ktorých otcovia odhodlane budujú socializmus v našej vlasti.“ Pleva prerobil Robinsona natoľko, že v jeho podaní sa stal ľudomilom, ktorý nemal žiadnu obchodnícku minulosť (vtedajšia doma to nepripúšťala) a vynechal aj to, ako musel stroskotanec zabíjať tých, ktorí ho ohrozovali. „Socialistický“ Robinson Crusoe mal tak len veľmi málo spoločné s pôvodným stroskotancom, ktorého preslávil Daniel Defoe.