bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStrhujúci príbeh. Vychádza kniha Pevnosť s deviatimi vežami

„Už dlho nosím v klietke svojho srdca túto ťarchu žiaľov. Teraz vám ju odovzdávam. Dúfam, že máte dosť síl, aby ste ju uniesli.“Takto končí svoj príbeh Qais Akhbar Omar. Je to bravúrne napísaný autobiografický román, ktorý je citlivým záznamom o tom, ako človek prežíva v zajatí strachu a brutality. Je to svedectvo o dôležitosti rodiny vo chvíľach, keď sa sused obracia proti susedovi, ale aj drastický pohľad na desaťročie Afganistanu pred zásahom NATO.

kniha Pevnosť„Po toľkých týždňoch na tvrdej cementovej dlažbe suterénu bola veľká slasť ľahnúť si do vlastnej postele. Bolo mi fuk, či ma zasiahne raketa. O niekoľko minút som zaspal ako v oleji a vôbec som netušil, aký zvláštny nový život sa ráno začne pre našu rodinu i pre mňa.“
--- úryvok z knihy Pevnosť s deviatimi vežami

Pre mladého Kvajsa bol Kábul mestom záhrad, kde zo strechy domu starého otca púšťal s inými chlapcami šarkanov, zatiaľ čo jeho rodičia, strýkovia, ujcovia a tety popíjali čaj pri obruse rozprestretom na tráve. Bol to čas, keď sa rozprávali príbehy, recitovali básne, obchodovalo sa s kobercami a dohadovali sa manželstvá. Zrazu vypukla občianska vojna. Štvrť, v ktorej Kvajsova rodina žila, sa ocitla na frontovej čiare konfliktu.

Keď okolo domu začali dopadať rakety, museli opustiť všetko, čo mali, a uchýliť sa do starej pevnosti o niekoľko ulíc ďalej, kam ešte paľba nedoľahla. S narastajúcim násilím a nebezpečenstvom sa Kvajsov otec rozhodne opustiť krajinu a odviesť aspoň svoju najbližšiu rodinu do bezpečia.

Ak ste si obľúbili skutočné príbehy, dojímavé a občas srdcervúce (napríklad knihy Khaleda Hosseiniho, Imámova dcéra, Púštny kvet či Brieždenie v Dženíne), rozhodne siahnite aj po novej knihe Pevnosť s deviatimi vežami.

„Strhujúci príbeh z vojny videný detskými očami...“
The New York Times

kniha PevnosťTakto spomína Kvajs z príbehu...
Mám dvadsaťdeväť rokov. Vyštudoval som univerzitu. Vediem vlastný podnik, ktorý sa zaoberá predajom kobercov, a občas spolupracujem s cudzincami. Ostali mi obe ruky a obe nohy, to nie je v zamínovanom Afganistane samozrejmosť. Pochádzam z dobrej rodiny a ešte som sa neoženil... žilo sa nám dobre predtým, ako prepukli boje. Predtým ako dopadali na nás rakety a striedali sa poľní velitelia s falošnými sľubmi, predtým, ako sa mnohí naši známi nečakane stratili v hroboch či v cudzine, predtým, ako sa vlády zmocnil Taliban so svojím šialenstvom a ako sa dennodenne v ovzduší vznášal pach smrti a zem presiakla krvou...

Objednajte si knižnú novinku Pevnosť s deviatimi vežami,

kúpiť kniha bux

„Príbeh o bežnej rodine, ktorá sa snaží prežiť počas desaťročnej občianskej vojny a vlády Talibanu...obľúbite si ho rovnako ako Majstra šarkanov, pretože to nie je fikcia,“napísal o novej knihe Pevnosť s deviatimi vežami Philadelphia Inquirer.

Milan Buno
25.3.2014

Kvajs

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(25. marca 2014 v 12:36)
Milujem Majstra Šarkanov,Tisíc žiarivých sĺnk,Púštny kvet a príbehy z Afganistanu,ktoré majú v sebe čaro,ktoré je smutno-pravdivé,pre mna návikové.