bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStarý kníhkupec a prostoreké dievčatko. Feel good príbeh

Kniha, pri ktorej si uvedomíte, ako veľmi milujete čítanie. A ďalší argument pre tých, ktorí nevedia pochopiť, prečo sme stále zahrabaní v knihách a radšej si ideme v piatok večer čítať, akoby sme išli do mesta s partiou, či na diskotéku :)

Hlavný hrdina knihy Starec a more príbehov sa volá Carl. Zasvätil celý život knihám a teraz chodí po meste, roznáša ich a diskutuje s ľuďmi. Nazýva ich postavami z kníh, ich skutočné mená si nepamätá.
A potom do jeho života vstúpi malé zvedavé a bystré dievčatko...

Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí kráča každý deň po meste s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta, ľudia ho spoznávajú, no zároveň zostáva pre nich neviditeľný. Carlovi to vyhovuje, netúži po zmenách či prekvapeniach. Žije vo vlastnej bubline, kde sa reálny svet prelína s literárnym a skutoční ľudia s románovými postavami. Zmyslom jeho života sú každodenné roznášky a stretnutia so zákazníkmi.

Jedného dňa vtrhne do jeho pokojného života uragán v podobe prostorekej deväťročnej Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do mnohých úsmevných situácií.

Po Carlovom boku sa z ničoho nič objavilo tmavovlasé kučeravé dievča a vykračovalo si povedľa spolu s ním. Vyzeralo ako hlavná hrdinka zo Zámku pre princeznú. Čo je taká tá obrázková knižka pre deti, kde sú na konci rôzne časti oblečenia, ktoré sa pomocou suchého zipsu lepia na stránky s predkreslenou postavou dievčatka. Zároveň pripomínalo hlavnú hrdinku z knihy Lily a milý krokodíl, v ktorej hlavná postava bojuje proti zloduchovi Gašparovi.

Starec a more príbehov je oslava zázračnej schopnosti kníh spájať ľudí. Knižka v sebe skrýva viacero pohľadov, predovšetkým však láskavý a úsmevný príbeh čudáckeho dôchodcu a neposednej zvedavej školáčky.
V príbehu objavíte aj mnoho odkazov na iné známe či menej známe knižné tituly. Ak ich dokážete „prečítať“, odmenou vám budú hlbšie vrstvy a významy textu.

 „Najvrúcnejší a najdojímavejší román, aký sme si v tomto zvláštnom roku mohli želať. Tento príbeh človeka pri čítaní priam objíme, doslova ho vezme do náručia,“ napísali Deutschlandfunk „Lesart“.

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.