bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skSpravodliví sudcovia? Zabudnite!

„Kasíno nás pozdvihlo z chudoby, dalo nám veľa dobrého, to je veľké plus. Sme zdravší, spokojnejší, máme väčšiu istotu. Má to niečo do seba sledovať ľudí, ako sa sem hrnú a dávajú nám svoje peniaze. Konečne sme sa dočkali odplaty. Niektorých z nás však znepokojuje život založený na almužne. Záhaľka je matkou všetkých nerestí. Ľudia viac pijú, naše deti berú drogy.“

Ľudia očakávajú, že sudcovia budú čestní a spravodliví. Ich integrita a nestrannosť sú základom dobre fungujúceho súdneho systému.

Lenže čo ak niektorý sudca obíde zákon alebo prijme úplatok?

Presne na tom postavil svoj nový právnický triler John Grisham. Svišť je právnický triler, ktorý odhaľuje komplikované sprisahanie siahajúce na najvyššie justičné miesta.

Vyšetrovateľku floridskej Rady pre sudcovskú etiku Lacy Stoltzovú jedného dňa kontaktuje záhadný zdroj a sľubuje, že jej poskytne informácie, ktoré odhalia totožnosť najskorumpovanejšieho sudcu v dejinách amerického súdnictva. S kolegom Hugom Hatchom sa pustia do vyšetrovania tohto prípadu.
Ukáže sa, že ich informátorom je bývalý právnik z Pensacoly Ramsey Mix. Dnes sa pod novou identitou ako Greg Myers rozhodol odhaliť pravdu a poukázať na tých, čo súdnictvu nerobia dobré meno.

„A bude byt navyše?“ spýtala sa.
„Samozrejme, vaša ctihodnosť. Pri golfovom ihrisku, alebo vo vežiaku?“
„Aký vysoký je ten vežiak?“
„Aký vysoký si želáš?“
„Rada by som videla oceán. Je to možné?“
„Žiadny problém. Momentálne je to desaťpodlažný dom, a čoskoro ho bude vidieť až zo zálivu.“
 „To sa mi páči. Výhľad na oceán. Nie celkom penthouse, ale niečo podobné.“

Lenže odkiaľ má Greg také presné informácie?
A čo je zdrojom obrovských ziskov onoho skorumpovaného sudcu?
Všetko naznačuje, že bol zapojený do výstavby kasín v rezervácii domorodého kmeňa Tappacolov, ktoré mali obyvateľom priniesť nevídanú ekonomickú prosperitu, no namiesto toho sa otvorili dvere korupcii, prostitúcii, organizovanému zločinu, násiliu, ba i priamemu odstraňovaniu nepohodlných ľudí. Lacy Stoltzová okamžite vytuší, že tento prípad môže byť nebezpečný. A veľmi...

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy Svišť číta herec Boris Farkaš:

Román Svišť zahŕňa aj bonusovú poviedku Pozorovateľ. Je to majstrovsky napísaný a napínavý triler o korupcii v súdnictve. „Veľmi presvedčivý a jeden z najlepších Grishamových príbehov,“ napísal Washington Post. Grisham sa s rozprávačským talentom a veľmi trefne zameral na sociálne i politické problémy našej spoločnosti.
A možno sa pýtate, prečo práve názov Svišť. Žena, ktorá upozornila na korupciu sudkyne, hovorí: „Myers o mne rád hovoril ako o Svišťovi, keďže ja som prvá varovne zapískala a upozornila na sudkyňu McDoverovú.“
 

JOHN GRISHAM je americký spisovateľ, autor mimoriadne úspešných trilerov z právnického a zo športového prostredia. Dve volebné obdobia bol členom mississippskej Snemovne reprezentantov. Právnická a politická prax mu poskytla množstvo tém na literárnu tvorbu.
Jeho romány preložili do 42 jazykov, viaceré z nich sa stali základom pre filmové spracovanie. Vďaka takmer tristo miliónom predaných výtlačkov po celom svete patrí azda k najčítanejším a najúspešnejším spisovateľom súčasnosti.

Prečítajte si úryvok z nového právnického trileru Johna Grishama Svišť.

 

Milan Buno, 12.9.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.