bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSpoveď známej herečky... Som rada, že mama zomrela

Som rada, že mama zomrela je otvorená spoveď slávnej americkej herečky Jennette McCurdy o tom, ako sa stala detskou herečkou, o poruchách príjmu potravy, závislosti a o komplikovanom vzťahu s panovačnou matkou... ale aj o tom, ako sa jej znovu podarilo prevziať kontrolu nad vlastným životom.

Jennette McCurdy mala len šesť rokov, keď absolvovala prvý herecký konkurz. Matkiným snom bolo, aby sa jej jediná dcéra stala hviezdou a Jennette pre to robila všetko. Súhlasila s obmedzením príjmu kalórií a vážila sa päťkrát denne. Keď jej mama vyčítala, že má „neviditeľné mihalnice“, pristúpila na rozsiahle estetické premeny, lebo „aj Dakota Fanning si ich farbí“. Mama ju dokonca do šestnástich rokov sprchovala a Jennette sa s ňou delila o svoje denníky, emaily aj všetky príjmy.

V knihe Som rada, že mama zomrela Jennette podrobne rozpráva o všetkom, čo sa dialo, aby splnila mamin sen. Keď dostala hlavnú úlohu v seriáli iCarly, odrazu sa stala slávnou. Jej mama bola vo vytržení. Posielala emaily vedúcim fanklubov a paparazzov oslovovala krstným menom. V Jennette sa však hromadili pocity úzkosti, hanby a sebanenávisti, ktoré vyústili do porúch príjmu potravy, závislosti a viacerých nezdravých vzťahov.

Problémy sa ešte zhoršili, keď po získaní úlohy v seriáli Sam&Cat, po boku s Arianou Grande, jej matka zomrela na rakovinu. Jennette napokon zanechala hereckú kariéru, začala sa venovať práci na sebe a prvýkrát mohla sama rozhodovať o tom, čo v živote naozaj chce.

Kniha Som rada, že mama zomrela je úprimný, inšpiratívny príbeh plný čierneho humoru o nezlomnosti, nezávislosti a o radosti z toho, že si Jennette končene môže sama umyť vlasy.

V jej príbehu je veľa úprimnosti a otvorenosti, nechýba čierny humor, trošku celebrít, filmu, Hollywoodu. Jennette opisuje ako sa hanbila, ako bojovala, ako súcitila s matkou a ako si dlho neuvedomovala, že ju vlastne zneužíva. Je to až neuveriteľné, ako ju využila osoba, ktorej vlastne chcela a mala najviac dôverovať...až to bolí, keď to čítate.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

 

Som rada, že mama zomrela je strhujúce, pútavé, silno emocionálne rozprávanie o „poškodenej“ narcistickej matke a využívanej dcére, ktorá sa napokon ukázala ako silná, odhodlaná a samostatná osobnosť.
Ako píše Jennette v závere knihy odkazujúc na šokujúci názov knihy:
„Mama dávala jasne najavo, že sa netúži zmeniť. Keby bola nažive, stále by sa zo všetkých síl snažila manipulovať ma k tomu, aby som sa stala človekom, akého zo mňa chcela mať. Stále by som sa obmedzovala v jedle, prepchávala a vracala a mama by ma v tom ešte podporovala...“
Áno, aj preto je Jannette McCudyová rada, že jej mama zomrela...

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.