bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kniha a film o WikiLeaks (3.3.2011)

Kniha a film o WikiLeaks Ako bude vyzerať film podľa Spielberga?

Štúdio DreamWorks, ktoré založil v roku 1994 svetoznámy Steven Spielberg a ďalší podnikatelia, kúpilo práva na knihu WikiLeaks: Inside Julian Assange's War on Secrecy. Informoval o tom britský denník Guardian, ktorý bol jedným z piatich pôvodných médií, prostredníctvom ktorých zakladateľ WikiLeaks Julian Assange zverejňoval tisíce tajných dokumentov USA týkajúcich sa vojen v Iraku a Afganistane, a tiež diplomatické depeše.
Kniha a film o WikiLeaks Knihu založenú na príbehu o uniknutých tajných dokumentoch a kontroverznom hrdinovi Assangeovi vydal práve denník Guardian. Práva na túto knihu kúpil Spielberg a správa o filme prichádza napriek najnovšiemu rozruchu okolo Assangea, ktorý čaká v Británii na vydanie do Švédska pre obvinenia zo znásilnenia.

Kniha ponúka prierez životom Assangea od detstva až po založenie dnes najznámejšej internetovej stránky v roku 2006. Nájdete v nej aj príbeh o výbušnom partnerstve Assangea s denníkom Guardian, aj to, ako sa 250-tisíc tajných diplomatických depeší dostalo vlani na verejnosť. Ak by sa podľa knihy nakrútil film, bolo by to, „ako keď sa Woodward a Bernstein (novinári, ktorí investigatívou prispeli k pádu prezidenta Nixona v afére Watergate) stretnú so Stiegom Larssonom (autor svetového bestselleru-trilógie Millennium) a Jasonom Bourneom (hrdina špionážnej série Roberta Ludluma). A k tomu pridajte neuveriteľný charakter Assangea, ktorý by nevymyslel žiadny hollywoodsky scenárista,“ usmieva sa šéfredaktor Guardian Alan Rusbridger.

Assange sa po vydaní knihy pohádal a rozišiel s denníkom Guardian. Minulý mesiac zatelefonoval britskému satirickému magazínu Private Eye a sťažoval sa na to, ako s ním denník zaobchádzal. Počas telefonátu Assange povedal, že dvaja redaktori Guardianu sa proti nemu sprisahali a obaja sú Židia. Napísal to Ian Hislop, editor magazínu Private Eye, v novom vydaní časopisu.

Hislop ďalej dodal, že keď počas telefonátu Assangea upozornil, že jeden z tých redaktorov nie je Žid, Assange mu odpovedal: „Zabudnite na tú židovskú vec.” Assange neskôr na sociálnej sieti Twitter uviedol: ”Hislop prekrútil, vymyslel si a zle zapamätal takmer každé dôležité vyhlásenie a slovné spojenie. Úplne lživé sú slová ”židovské sprisahanie”, významom aj doslovne. Je to závažné a rozčuľujúce.”

Kniha a film o WikiLeaks Assange sa stále nachádza v Británii, kde jeho právnici pripravujú odvolanie proti rozhodnutiu umožňujúcemu vydať ho do Švédska.

Zdroj: The Guardian, DPA, Private Eye