bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Spielberg chystá nový film (20.5.2009)

Spielberg Bude o Martinovi Lutherovi Kingovi

V amerických filmových štúdiách Dream Works vznikne nživotopis popredného bojovníka za práva černochov Martina Luthera Kinga. Bude to prvý biografický film o Kingovi, ktorý autorizovali správcovia jeho pozostalosti. Jedným z producentov bude Steven Spielberg.
Martin Luther King, ktorého v roku 1968 zavraždili v Memphise, si svoje prejavy a knihy chránil počas života autorskými právami. Spoločnosti Dream Works sa podarilo získať práva na použitie jeho duchovného dedičstva vrátane slávneho prejavu z roku 1963, v ktorom hovoril o svojom sne (I have a dream) o rovnoprávnom postavení černochov. Predsedom a výkonným riaditeľom spoločnosti King Estate, ktorá spravuje dedičstvo po tomto nositeľovi Nobelovej ceny za mier za rok 1964, je jeho syn Dexter. Ten sa stále súdi so svojimi súrodencami Bernice Kingovou a Martinom Lutherom Kingom III. O kontrolu nad písomnou pozostalosťou ich matky Coretty Scottovej Kingovej.

Martin Luther King


Martin Luther King bol vyštudovaný filozof a teológ. Viackrát skončil vo väzení a prežil dokonca niekoľko pokusov o atentát na svoju osobu. V boji za rasovú rovnosť sa však King nedal ničím zastaviť a napokon práve jeho zásluhou získali americkí černosi základné občianske práva a v Spojených štátoch sa začala odstraňovať segregácia. Hoci musel často čeliť násiliu, on sám ho ako prostriedok boja odmietal. „Naša generácia bude raz ľutovať nielen zlé slová a skutky zlých ľudí, ale aj strašné mlčanie dobrých,“ povedal M.L.King. Základom jeho boja bola filozofia nenásilnej občianskej neposlušnosti podľa vzoru Mahátmu Gándhího v Indii. „Ježiš Kristus bol extrémistom lásky, prorok Ámos bol extrémistom spravodlivosti. Nejde teda o to, či sme extrémistami, ale o to, akí sme extrémisti. Sme extrémisti nenávisti alebo lásky?“ vyhlásil okrem iného Martin Luther King. Láska je podľa neho jediná sila schopná zmeniť nepriateľa na priateľa.

Začiatkom apríla 1968 prišiel do Memphisu v americkom štáte Tennessee, kde už viac ako tri týždne černošskí zamestnanci bezvýsledne štrajkovali za zlepšenie svojich sociálnych a pracovných podmienok. Hneď po príchode prehovoril k zhromaždeným a okrem iného prisľúbil, že zotrvá v Memphise a pomôže im. Vo svojej hotelovej izbe 4. apríla popoludní pripravoval na ďalšie vystúpenie. Podvečer vyšiel na balkón, aby pozdravil priateľov, ktorí naňho čakali dolu. Stihol im ešte zakývať, no zrazu sa ozval výstrel a Martin Luther King sa po zábradlí bezvládne zviezol k zemi. Bolo to 4. apríla 1968. Tento deň - 4. apríl - sa stal Medzinárodným dňom bez násilia, ktorý v roku 1996 iniciovali v Texase na pamiatku Kingovho zavraždenia.

Zdroj a foto: Variety