bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skŠpičkový autor životopisov Walter Isaacson a jeho Einstein

Albert Einstein žil dosť dlho na to, aby vedel, že nie každý rozumný nápad je aj dobrý a predstava jeho vo funkcii izraelského prezidenta rozhodne spadala do kategórie tých rozumných, ale nesprávnych. Nebolo preňho prirodzené, aby vykonával reprezentatívne úlohy, zaoberal sa pompéznosťou a hladkal egá súperiacich ľudí.

Aj keď bol priateľský a prirodzene láskavý, pocit spolupatričnosti mu veľa nehovoril. Nemal dostatok trpezlivosti na kompromisy, ktoré robia z človeka dobrého manažéra či dokonca vedúcu figúrku zložitejšej organizácie. Radšej hovoril to, čo mal na jazyku, než by maskoval svoje myšlienky diplomatickým jazykom. Nebol stvorený ani na funkciu štátnika, nieto na funkciu hlavy štátu.

Einstein je monografia najväčšieho vedca za posledných sto rokov, ktorá je založená na exkluzívnych dokumentoch a informáciách z rodinného archívu.

Albert Einstein je synonymom génia. Za posledných sto rokov nikto neobohatil vedu tak ako on teóriou relativity a slávnou rovnicou E = mc2, či predstavou jednotnej teórie poľa.

Tento ilustrovaný životopis sa nezameriava len na vývoj Einsteinových teórií. Opisuje človeka, ktorý stál za vedou, od detstva a prvých pokusov v Nemecku a práce vo švajčiarskom patentovom úrade cez dve manželstvá a deti až po jeho úlohu pri vývoji atómovej bomby, pomoc skupinám pre občianske práva v Spojených štátoch amerických či ponuku stať sa prezidentom Izraelského štátu.

​Marićová nebola zvlášť príťažlivá ani šarmantná. Narodila sa s vysunutým bedrovým kĺbom, takže krívala, a šírila okolo seba akúsi auru zúfalstva. Einsteinovi však učarovala. Mala vlastnosti, ktoré mu ako vysokoškolákovi pripadali pôvabné: zanietenie pre vedu a utrápenú dušu. Jej hlboký a intenzívny pohľad dodával jej tvári príťažlivý nádych melanchólie. Kto by bol vtedy povedal, že sa raz stane kľúčovou osobou v Einsteinovom živote, jeho milenkou, manželkou a partnerkou? Emocionálna energia, ktorú okolo neho vytvorila, aj moc, ktorú nad ním mala – raz príťažlivosť, inokedy zas odpor –, boli také silné, že to nikdy nepojal ani vedec zvyknutý riešiť oveľa väčšie záhady.

Einstein je komplexný portrét, ktorý z výnimočného výskumu a Einsteinových osobných dokumentov a informácií z rodinného archívu odhaľuje oveľa viac než len prelomové teórie.
Walter Isaacson je absolútne špičkový autor, majster životopisných príbehov. Aj pri Einsteinovi vidíme, čo všetko si musel naštudovať, pozisťovať a s koľkými ľuďmi sa musel rozprávať. Napokon z toho vznikol takmer napínavý príbeh o človeku, ktorý dodnes fascinuje. Príbeh, ktorý nezaťažuje okrajovými faktami, nudnými číslami, či nepodstatnými udalosťami. Isaacson vás vie vtiahnuť, nadchnúť a zaujať. Má úžasný štýl, vie vydestilovať to dôležité a zaujímavé.

Walter Isaacson je americký novinár a spisovateľ, bol riaditeľom CNN a editorom časopisu Time. Jeho životopisné príbehy sa stali bestsellermi – o americkom prezidentovi Benjaminovi Franklinovi, diplomatovi Henry Kissingerovi, úžasná je autobiografia Steve Jobs, jediná, na ktorej sa Jobs podieľal a Isaacsona tak možno označiť za výhradného životopisca Steva Jobsa.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.