bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSom naozaj najhoršia? A úplne stratená?!

Zobudila som sa a nevládala som vstať. Nie tak klasicky v zmysle, že by sa mi nechcelo ísť do školy. Každé ráno sa mi nechce a každé ráno nadávam na sprostý budík. Dnes to bolo iné. Akoby mi niekto v noci vybral z tela baterky, a tak sa vôbec nedobili. Bolo mi zle. Cítila som sa unavená, vyčerpaná, chcela som spať. Aspoň dva mesiace. Nemala som náladu na sprostých spolužiakov ani na sprostých učiteľov, ani na nič. Chcela som len, aby ma niekto vypol a nechal v režime standby.

Práve vyšla novinka s názvom Najhoršia od slovenskej autorky Kataríny Gulai.
Príbeh stredoškoláčky Adriany, ktorá trpí depresiami a sebapoškodzujúcimi sklonmi. Príbeh tínedžerky, ktorá potrebuje pomocnú ruku, hoci to tak napohľad nevyzerá. Adrianin príbeh je ukážkou následkov, ktoré môže zanedbávanie spôsobiť...
Nie je to práve najpríjemnejšia téma a už tobôž to nie je selanka. Už písanie bolo pre Katarínu ťažké, no chcela ten príbeh vypovedať. „Je možné, že v hlavnej hrdinke sa nájde veľa mladých ľudí, ktorí majú podobné problémy ako Adriana. Či už v škole alebo v rodine... A práve preto by mohla byť táto kniha pre dospelých čitateľov, rodičov, zaujímavou sondou do prežívania mladých ľudí, ktorí zápasia s psychickými problémami, so šikanou alebo sebapoškodzovaním,“ povedala autorka pre knižný podcast Knižný kompas.Dnes veľa tínedžerov trpí depresiou, dokonca samovražednými sklonmi, pritom si to my rodičia ani neuvedomujeme. Nevidíme to, nevnímame, prehliadame. Či už kvôli prepracovanosti, množstvu povinností, alebo jednoducho nemáme toľko empatie. Predsa len, pochopiť tínedžera je niekedy nemožné...

 

Neviem, či sú moje problémy skutočné. Každý si povie, no a, depka, mávam ju aj ja. No a teraz... čo? Neprestáva to, bolí to, topím sa a ešte sa cítim ako simulant. Je to fakt mizerný pocit, keď je človek zrazu na očiach. Predtým som bola neviditeľná, teraz ma ignorujú. Jedno horšie ako druhé. Ale ono to naozaj bolí.
Alebo... naozaj to bolí? Nevymýšľam si to?
Nemala by som to jednoducho nechať tak, ako mi všetci radia? Aj teta Anka volala, nech už prestanem vystrájať.

Je výborné, že autorka pridala doslov, v ktorom píše o osobných skúsenostiach s touto problematikou. „Takto sa možno cíti drzý tínedžer. Ale nebojte sa, ak sa niekedy zamýšľate nad tým, či ste dobrí rodičia, pravdepodobne ste. Adrianin príbeh je z veľkej časti mojím vlastným príbehom...“
Kniha Najhoršia z vydavateľstva Ikar má byť výstraha, upozornenie, vysvetlenie, poznanie, že aj takéto veci sa okolo nás stávajú a že skorý a správny prístup môže veľa zachrániť. Možno sa v hlavnej hrdinke nájdu mladí ľudia a zistia, že nie sú v tom sami. A že existuje cesta von.
„Nenapísala som túto knihu ako osobnú spoveď ani ako obvinenie, nepotrebujem psychologickú pomoc. Táto kniha je varovaním. Varovaním pre všetkých rodičov či pedagógov – aby videli, aké dôsledky môže mať nezáujem o dieťa. Aby videli svet z druhého pohľadu,“ dodáva Katarína Gulai.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Dominika Žiaranová:

Katarína Gulai je typ osoby, čo často lepšie rozumie analytickej geometrii ako ľuďom a ich správaniu. Vyštudovala učiteľstvo matematiky a fyziky a momentálne učí na gymnáziu. S písaním začala už v detstve a nevzdala sa ho doteraz. Najhoršia je jej prvý román.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.