bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skŠógun. Nielen seriál, ale aj knižná predloha medzi najpredávanejšími knihami

Kultový historický román Jamesa Clavella Šógun rozpráva príbeh anglického kapitána Blackthorna, ktorý roku 1600 stroskotal pri pobreží Japonska a stal sa zajatcom japonských ostrovov.
Hneď v prvých dňoch si uvedomuje, že sa dostal do celkom nového sveta. Keď sa stane svedkom prvej popravy či harakiri, pochopí, že pre Japoncov je čiara, ktorá oddeľuje život od smrti, tenučká ako hodváb a aj on ju môže v okamihu prekročiť.

Prežíva neuveriteľné dobrodružstvá a dostáva sa do víru tých najprefíkanejších intríg, pretože v stávke je titul šóguna, ktorému sa klania celá krajina. Postupne začína chápať a rešpektovať japonské zvyky, japonský zmysel pre dôstojnosť a zdvorilosť a objavuje krásu a harmóniu japonskej kultúry. Spoznáva krutosť i lásku, vernosť aj zradu a postupne sa celkom menia jeho predstavy o náboženstve, smrti či intimite medzi mužom a ženou.

„Micuno je slaboch, nedá sa mu dôverovať.“
„Tak mu rozkážte spáchať seppuku a raz navždy sa ho zbavíte!“ odvetila podráždene.
Seppuku alebo harakiri, rituálna forma samovraždy, bolo pre samurajov jediným spôsobom čestného pykania za hanbu, previnenie či chybu. Bolo najvyšším privilégiom samurajov. Všetkých samurajov, mužov i ženy, už od útleho veku pripravovali na spáchanie seppuku, ako aj na úlohu sekundanta pri seppuku niekoho iného.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Prečo by ste si mali prečítať knihu, aj keby ste videli nový seriál, alebo sa naň chystáte? James Clavell píše veľmi pútavo, chytľavo, výborne vystihol japonskú kultúru, mentalitu a tamojšie samurajské zvyky. Geniálne prepojil beletristický príbeh s historickým pozadím, takže vás doslova prenesie do krajiny vychádzajúceho Slnka.
A pridal aj štipku humoru, čo príbeh osviežuje, napríklad ako sa vtedajší Angličania, renesanční ľudia na úrovni s pobúrením pozastavujú nad tým, ako títo japonskí opičiaci jedia akúsi surovú rybu na lepkavej ryži. Áno, presne tak ide o také obľúbené suši, na ktoré radi chodíme aj tu na Slovensku.

Clavell dokázal vykresliť krajinu vychádzajúceho slnka pred 400 rokmi spôsobom, ktorý vás očarí. Perfektne prepojil dobrodružný a napínavý príbeh s politickým pozadím a intrigami. Ukazuje rozdiely a konflikty medzi vtedajším západným a východným svetom. Pohráva sa s detailmi, miestami doslova maľuje japonskú kultúru, ktorú spoznávate ešte lepšie. Pridáva nečakané zvraty a prekvapivé momenty tam, kde treba. Sprevádza vás fascinujúcou históriou.

Z anglického originálu Shogun preložil Jozef Petro.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.