bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSMRŤ si neškrtne

Príbeh so silným osobným posolstvom

Smrť si neškrtneBratislava 14. novembra  2012 –   Novinárka, ktorá bojuje so zákernou chorobou, napísala o tomto zápase knihu. Píše v nej o nádeji, ale aj o depresii, sklamaniach a skutočnostiach, ktoré sa naplno prejavili až počas jej choroby. Beznádej a smútok sa v jej živote striedajú s optimizmom a nádejou.

Novinárka Klára žije v cudzej krajine, kde si len ťažko zvyká. Keď vážne ochorie, rozhodne sa písať denník pre dcérku, lebo sa obáva, že jej svoj príbeh nebude môcť vyrozprávať osobne.  Odhaľuje v ňom takmer všetko, čo ju v posledných mesiacoch stretlo. Klára sa často ocitá v beznádejných situáciách, ale napokon vždy stretne niekoho, kto jej ukáže smer. Niekedy úplne nevedomky, niekedy programovo. A tak sa jej choroba stáva nielen bremenom, ale aj cestou za sebapoznaním. Keď si Klára rozhodne osvojí tento prístup, zdá sa, že bremeno stráca svoju váhu.     

Knihou SMRŤ SI NEŠKRTNE tlmočí autorka všetkým čitateľom veľmi silné osobné posolstvo: „Všetci počúvame o prevencii, o tom, že treba chodiť k lekárovi, že sa netreba zanedbávať. Mne samej našli rakovinu pomerne skoro a aj tak to bolo zložité a bolestivé. Tak by som čitateľom rada povedala, aby nezabúdali, že veľa vecí môže počkať, ale zdravie nie. A tým, ktorí už dostali nejakú zlú správu alebo prežívajú chorobu, že sa netreba báť, lebo sa dá zvíťaziť či aspoň to uhrať na remízu.“   

Jana Shemesh (1975) vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Už desať rokov publikuje články o Blízkom východe. Na jednej zo služobných ciest do Izraela pred siedmimi rokmi spoznala svojho budúceho manžela. V roku 2006 sa do Izraela presťahovala a prispieva odtiaľ do viacerých slovenských médií. V súčasnosti žije v meste Petach Tikva, kde spolu s manželom vychováva päťročnú dcéru. Dva roky bojuje so zákernou chorobou, o ktorej takmer rovnako dlho aj bloguje. Janu Shemesh ocenili za jej prácu Novinárskou cenou Nadácie otvorenej spoločnosti. V roku 2008 zvíťazila so sériou stĺpčekov uverejňovaných v denníku SME  v kategórii Najlepší krátky publicistický príspevok, v roku 2005 dostala čestné uznanie za reportáž z Gazy. 

Titul  SMRŤ SI NEŠKRTNE vychádza na 192 stranách. Maloobchodná cena 8,90  €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.