bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSlovenský internetový seriál v knižnej podobe. Nový príbeh Kavej

Ak máte chuť na zábavnú knihu zo slovenského prostredia, v ktorej nechýbajú závidenia, intrigy, dedinský život, doťahovanie, kto má krajšieho, lepšieho, bohatšieho chlapa...odporúčame novinku Kavej.
Vyšla kniha, ktorú napísala Michaela Zakuťanská a čoskoro príde do kín aj film Kavej, ku ktorému napísala scenár.

Klára a Veronika sú dve kamarátky. Z východu sa presťahovali na západ, aby si splnili životné sny. Po rokoch však nastal čas, aby sa vydali na cestu domov.

Klára sa dozvedá, že jej zomrela babka, Veronika zas plánuje v jednu sobotu absolvovať tri svadby kamarátok z detstva. Mrazák v dome smútku sa pokazil a telo babky je vystavené doma, Veronikin plán stretnúť na svadbe pána Pravého takisto nevychádza. A tak dievčatá počas svojho návratu zažívajú množstvo zábavných a bizarných situácií, ktoré zvládajú s východniarskym temperamentom, nadhľadom a láskavým humorom. Veronika s Klárou aj ich blízki sa usilujú prekonávať vzájomné rozdiely, hľadajú lásku, šťastie, zmysel života a svoje miesto vo svete.

„Vysoký štandard Štanci, ideme na východ, musíme mať vysoký štandard! Očakáva nás tam vysoká kultúra. Štanci, aby ti to bolo jasné. Od začiatku do konca budeme hodnotení za každý detail a umelecké prevedenie nášho života. Ja musím svojej matke ukázať, ako sama bez jej pomoci, dokážem byť dokonalou a samostatnou matkou a manželkou po kultúrnej, emočnej, zdravotnej, bezpečnostno-preventívnej, ekonomickej a všetkých stránkach materskej osobnosti.“ Vysvetľovala Klára pozerajúc sa na Štanciho, ktorý sa snažil natrepať kočiar vedľa jedálenskej stoličky.
„A ja som si myslel, že ideme na pohreb.“

Kniha Kavej vychádza z rovnomennej filmovej predlohy, na čitateľov však čaká aj množstvo situácií, ktoré sa do filmu nedostali.
Kniha má krátke kapitoly, svižné tempo, trefné postrehy a prirovnania. Humor je niekedy priamy, inokedy jemný až láskavý, ale určite nie prvoplánový. Riešia sa témy ako nezmyselné predsudky a stereotypy, priateľstvo, či veľká otázka – vrátiť sa na východ alebo zostať v Bratislave? Kavej je ideálna oddychovka na leto, napláž alebo k bazénu.

Humor je niekedy jemný, láskavý, inokedy priamy a bláznivý. Napríklad už na začiatku, akým spôsobom zomrie babka Anastázia, alebo keď ju umývala jej nevesta, pokazený mrazák v dome smútku, plačky na pohrebe, prípadne kopanie hrobu: keď Klára staršia prišla na cintorín, aby skontrolovala hĺbku jamy pre svokru, ktorá mala byť 1,6 metra, ale popohnala chlapov, aby vykopali radšej dva metre, nech sa svokra náhodou nevyhrabe.

Samostatnou kapitolou je veľa východniarčiny. Ktorá dodala príbehu grády, nabilo to knihu energiou, autentickosťou....hoci ak ste zo západu, niekedy nebudete všetkému rozumieť.
Autorka si dala záležať aj na drobnostiach, napríklad sa pekne pohrala s menami: Klárin manžel Štanci, čiže Konštantín a jej expriateľ sa volal Metod. Alebo Roman Roland, čo pripomenie francúzskeho autora klasiky Peter a Lucia  Romaina Rolanda.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.