Slovensko na starých pohľadniciach
Veľká publikácia Slovensko na starých pohľadniciach 1918 – 1939 je úžasná prechádzka našou históriou od založenia Československa až po II.svetovú vojnu.
Výborne rozdelená na regióny ako Podjavorinsko, Kysuce, Orava, Horehronie, Liptov, Spiš, Gemer, až po Šariš a Zemplín. Na každej strane niekoľko čiernobielych alebo farebných pohľadníc a k nim zasvätený komentár. Z ktorého roku pohľadnica pochádza, čo zobrazuje a ďalšie zaujímavé informácie o mieste.
V úvode nájdete aj fakty o krajine a ľuďoch v tej dobe, o našom hospodárstve.
K 100. výročiu vzniku Československej republiky vyšla táto veľká historicko-geografická kniha, ktorá prostredníctvom starých pohľadníc predstavuje malebné zákutia Slovenska a život jeho obyvateľov v rokoch 1918 až 1939.
Čo môže krajšie dokumentovať vzhľad a vývoj slovenských miest a regiónov či kolorit života v nich ako historické pohľadnice z prvej polovice 20. storočia.
Kniha Slovensko na starých pohľadniciach v rokoch 1918 až 1939 je druhým dielom mapujúcim dejiny Slovenska v prvej polovici 20. storočia. Autori Ján Hanušin, Daniel Kollár a Ján Lacika sa v nej venujú obrazu Slovenska v období existencie 1. a 2. Československej republiky a na príklade takmer 500 pohľadníc miest a dedín charakterizujú krajinu, udalosti a ľudí tak, ako ho zachytili viacerí fotografi a vydavatelia pohľadníc.
Základom publikácie Slovensko na starých pohľadniciach 1918 – 1939 je kolekcia vybraných starých pohľadníc, ktoré čo najvýstižnejšie charakterizujú vzhľad územia dnešného Slovenska pred takmer sto rokmi. Dokumentujú ho pohľadnice miest, dedín, prírody, priemyselných stavieb či typických čŕt života a udalostí z tohto obdobia.
Texty o jednotlivých regiónoch, mestách a dedinách opisujú nielen ich históriu, ale sú obohatené aj o rôzne zaujímavosti, ktoré pomôžu lepšie priblížiť charakter Slovenska v Československu.
Nové Mesto nad Váhom z roku 1940.
Slovensko žilo vtedy čulým hospodárskym a kultúrnym životom a jeho mestá, mestečká či dediny mali svoj neopakovateľný vzhľad. Toto všetko dokumentujú práve staré pohľadnice, ktorých bolo vydané skutočne obrovské množstvo. Z tisícov pohľadníc jednotlivých lokalít vybral autorský trojlístok tie, ktoré najvýstižnejšie charakterizujú život na území dnešného Slovenska v rokoch 1918 až 1939.
Súbor pohľadníc je zoradený geograficky od juhozápadu po severovýchod. Podľa historicko-geografických celkov je rozdelený do 22 základných kapitol, ktorým predchádzajú všeobecné kapitoly o obyvateľstve, sídlach a hospodárstve Slovenska v období existencie Československa v prvej polovici 20. storočia.
Kniha Slovensko na starých pohľadniciach 1918 – 1939 však nepredstavuje len kultúrno-historické objekty, ale predovšetkým život, ktorý sa v nich odohrával. A o tom, že bol neobyčajne pestrý a zaujímavý, vás dúfam presvedčí aj text. Nájdete v ňom o. i. aj životný príbeh M. R. Štefánika, návštevy T. G. Masaryka v Topoľčiankach či tzv. sokolské zlety. V mene autorského kolektívu vám prajem veľa pekných chvíľ na vašej virtuálnej prechádzke Slovenskom v Československu.
Milan Buno, literárny publicista
Pridať komentár
Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
Pikošky zo sveta kníh
- Miesto, kde láska, rodina a klamstvá kráčajú ruka v ruke. List z Briarton Parku
- Láska, intrigy a prestížna škola plná tajomstiev. New adult hit Zachráň ma
- Prekvapivá meditácia o bolesti, strate a uzdravení. Vo vysokej tráve od Terevora Noaha
- Mapa druhých šancí. David Nichols a jeho Tu a teraz
- Len pre vyvolených! Nie každý pozvaný je však vítaní...