bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Slovensko ako si ho nepamätáme

Staré pohľadnice majú neopakovateľné čaro a poskytujú často výraznejší zážitok a plnšie precítenie opisovaných lokalít než napríklad súčasné fotografie či ilustrácie.

http://data.bux.sk/book/037/318/0373184/medium-slovensko_na_starych_pohladniciach_1900_1918.jpgStaré pohľadnice majú neopakovateľné čaro a poskytujú často výraznejší zážitok a plnšie precítenie opisovaných lokalít než napríklad súčasné fotografie či ilustrácie.
Ak máte podobné skúsenosti a pocity, máme pre vás jedinečný tip - prvú celoslovenskú „pohľadnicovú“ prechádzku po slovenskej krajine na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Ide o prvú časť knižnej trilógie, ktorá mapuje obdobie pred rokom 1918, čiže posledné roky existencie rakúsko-uhorskej monarchie.

Nádherná kniha, ktorá vám predstaví Slovensko spred sto rokov. Pohľadnice dokonca z 19.storočia približujú mestá a mestečká od juhozápadu po severovýchod Slovenska.
Úžasný tip na Vianoce: veľká historicko-geografická kniha Slovensko na starých pohľadniciach je prechádzkou Slovenskom v rokoch 1900 až 1918. Autori sa v nej venujú jeho obrazu na začiatku 20. storočia a na príklade takmer 500 pohľadníc miest a dedín sa snažia čo najvýstižnejšie charakterizovať krajinu a ľudí v posledných rokoch existencie rakúskouhorskej monarchie.

Kniha Slovensko na starých pohľadniciach predstavuje obraz územia dnešného Slovenska tak, ako ho zachytili viacerí fotografi a vydavatelia pohľadníc. Súbor takmer 500 starých  pohľadníc je zoradený geograficky od juhozápadu po severovýchod. Podľa historicko-geografických celkov je rozdelený do 22 základných kapitol, ktorým predchádzajú všeobecné kapitoly o obyvateľstve, sídlach a hospodárstve Slovenska na konci 19. a na začiatku 20. storočia.

Pezinok, 1914
ba

Základom publikácie  Slovensko na starých pohľadniciach je kolekcia vybraných starých pohľadníc, ktoré čo najvýstižnejšie charakterizujú vzhľad územia dnešného Slovenska pred viac ako sto rokmi. Dokumentujú ho pohľadnice miest, dedín, prírody, priemyselných stavieb či typických čŕt života a udalostí z tohto obdobia. Texty o jednotlivých regiónoch, mestách a dedinách opisujú nielen ich históriu, ale sú obohatené aj o rôzne zaujímavosti, ktoré pomôžu lepšie priblížiť charakter horného Uhorska na konci 19. a na začiatku 20. storočia.

Objednajte si novinku Slovensko na starých pohľadniciach.
Kupit bux.sk

pohladnice

Pohľadnice pomáhajú do hĺbky precítiť regióny, ktorých zákutia iste zaujmú mnohých čitateľov.
Slovensko koncom 19. a začiatkom 20. storočia (v tzv. zlatej ére vydávania pohľadníc) nebolo samostatným štátnym útvarom. Slováci dlho žili a vyvíjali sa v tieni maďarského národa v uhorskom štáte a samostatne nerozhodovali o svojom bytí či smerovaní. Ešte pred sto rokmi len málokto vo svete vedel niečo o Slovákoch a Slovensku. Ak áno, možno len to, že žijú kdesi v hornom Uhorsku. Slovensko nejestvovalo ako administratívny celok a v súvislosti s ním sa hovorilo skôr poeticky ako o „krajine niekde medzi Dunajom a Tatrami“.

Napriek týmto skutočnostiam bolo Slovensko čulým hospodárskym a kultúrnym stredoeurópskym regiónom a jeho mestá, mestečká či dediny mali neopakovateľný kolorit. Toto všetko dokumentujú práve staré pohľadnice, ktorých bolo vydané skutočne obrovské množstvo. Z tisícov pohľadníc jednotlivých lokalít sa autori snažili vybrať tie, ktoré najvýstižnejšie charakterizujú život na území dnešného Slovenska v posledných rokoch existencie rakúsko-uhorskej monarchie. Výsledok tohto výberu môžete zhodnotiť sami v novinke Slovensko na starých pohľadniciach, ktorá je ideálnym hodnotným darčekom pod vianočný stromček.

Milan Buno, 6.12.2015

Vysoká pri Morave, 1904
pohladnica

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.