bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSlovensko a tajuplná príroda

Máte radi slovenskú prírodu a radi cestujete? Odporúčame nádhernú knihu Slovensko – tajuplná príroda – už po pár stranách vás očarí.

Autor knižky Jaroslav Košťál je vyštudovaný biológ a ekológ, ochranár; ktorý pozná nezvyčajné a vzácne miesta. Aj preto sú jeho fotografie krajinkársky nežné a romantické. Košťál dokáže svojim fotkám dodať magické kúzlo, či už sú to východy a západy slnka, zimné a letné scenérie, hory aj doly aj vody.
Využíva hru svetla a tieňov, jemný ranný opar nad krajinou, či jesenné hmly v údoliach Tribeča. Pohráva sa, hľadá a nachádza, takže vo výsledku občas až neveríte vlastným očiam, aké nádherné kúty máme na Slovensku.

Príroda Slovenska je veľmi rozmanitá a bohatá ako málokde inde. Bolo prirodzené, že sa Jaroslav Košťál pustil do jej poznávania veľmi skoro. Spočiatku bolo putovanie prírodou  spontánne, nebolo veľa informácií o horách, tak všetko spoznávali na vlastnej koži a pomocou všetkých zmyslov.
„Na laze v Štiavnických vrchoch sme ochutnali šípkovicu, ktorú nám ponúkol miestny lazník. Ohmatali sme chladnú tatranskú žulu, drsnú od lišajníkov, i teplý vyhriaty vápenec, vyhladený od topánok mnohých turistov, ktorí tade šli pred nami. Opatrne sme sa dotýkali ľadovej pominuteľnej výzdoby jaskýň,“ spomína si biológ a ochranár, ktorému vyšla nádherná kniha Slovensko – tajuplná príroda.

Jaroslav Košťál je rád, že to všetko zažil. Mnohé totiž dokázal vložiť do svojich fotografií. Kniha je pritom rozdelená na 3 časti: Hory, Doly a Vody.
Hory sú symbolom slobody, málo narušenej prírody, kde človek nájde stratenú rovnováhu, dobije baterky. Ešte stále existujú v slovenských horách nedotknuté miesta, kde nestretnete živú dušu a kde tá naša pookreje. Kde sú krásne zákutia, výhľady, kde sa človek cíti šťastný v lone prírody, kde sa môže kochať svojskou prírodnou architektúrou, ktorá môže byť pre neho dôležitou inšpiráciou.

V druhej časti Doly budeme obdivovať harmonickú krajinu poskladanú z mozaiky lesov, lúk, políčok, remízok, mokradí a ľudských sídel, ktoré sú citlivo zasadené do prírodného prostredia. Aj prvky krajiny vytvorené alebo ovplyvňované človekom, najmä dlhodobým tradičným hospodárením, aj keď to nie je človekom nedotknutá divočina, dnes vnímame ako vzácne a hodné ochrany.

A napokon v tretej časti Vody sa pozrieme, že voda na Slovensku má naozaj mnoho podôb a ciest, ako sa do krajiny dostáva a ako sa z nej zasa vytráca. Z vody sa teší množstvo živočíchov, ktoré si vo vodnom a mokraďovom prostredí našli svoj domov, útočisko, zdroje potravy. Mnoho rastlín sa nielen viaže na vodné prostredie, ale vodu aj aktívne biologicky čistí. Zdravá krajina obsahuje zdravé rieky a potoky. Ale tiež mŕtve ramená, tône, rašeliniská, slatiny, prameniská, jazerá a vodné nádrže, rovnako vodu v podzemí, v jaskyniach, podzemnú vodu v štrkových zvodnených vrstvách v alúviu riek.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.