bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Slovenské pranostiky na celý rok

O počasie sme sa zaujímali odnepamäti. To, že sme ho dokázali predvídať na základe našich pozorovaní, nám neraz pomohlo prežiť v ťažkých podmienkach. V súčasnosti nám už, našťastie, vo väčšine prípadov nejde o život, napriek tomu však počasie a s ním spojené ľudové pranostiky, ktoré nám po sebe zanechali naši predkovia, stále pútajú našu pozornosť. Mnohé z nich sú aktuálne ešte i dnes, niektoré však zmenou klímy stratili časom svoje opodstatnenie.

Významný meteorológ Peter Jurčovič prichádza s takmer 450-stranovou knihou Slovenské pranostiky na celý rok. Nielenže v nej spracúva, ale aj vysvetľuje vznik pranostík viažucich sa k jednotlivým dňom roka.

„Pranostiky patria do zlatého pokladu každého národa a keď sa spoja s poveternostnými zaujímavosťami modernej doby, vznikne dielo, v ktorom si každý čitateľ nájde niečo, čo ho zaujme, zabaví i poučí, a to každý deň v roku,“ približuje svoju knihu P.Jurčovič.  
Knihu rozdelil na jednotlivé mesiace a v rámci nich deň za dňom ku každému dátumu: kto oslavuje meniny, kto je patrónom daného dňa a aký historický, či etymologický pôvod má dané meno.
Nasledujú pranostiky viažuce sa k danému dátumu, vysvetlenie a autor navyše pripojil aj množstvo zaujímavostí o mimoriadnych prírodných javoch, výčinoch počasia a teplotných či zrážkových rekordoch nielen na území Slovenska.
Nechýbajú ani Rekordy dňa, celý mesiac v zaujímavých číslach a faktoch. Posledná kapitola rozoberá pohyblivé sviatky od Veľkej noci, cez fašiangy, pôstne obdobie, až po krížové dni a advent.

Vzácne pranostiky

Pranostika je podľa Petra Jurčoviča veľmi múdra časť ľudovej slovesnosti a aj dnes má čo povedať modernému človeku. „To, že naši predkovia, či už na poli alebo na univerzitách, si občas mylne vysvetľovali niektoré javy v počasí a nesprávne z toho prognózovali budúci vývoj počasia, nič nemení na vysokej hodnote toho, čo nám tu zanechali,“ vysvetľuje autor knihy Slovenské pranostiky na celý rok.
„Pranostiky svedčia o vysokej odbornej úrovni svojej doby. Mnohé stratili svoju kvalitu napríklad zmenou kalendára, prenesením do iného prostredia z jednej krajiny do druhej alebo sa jednoducho storočiami menilo podnebie. Niektoré, samozrejme, ostali len na úrovni mágie a aj viera v nadprirodzené sily urobila svoje.“

Mimochodom, to, že sa ľudia odjakživa zaujímali o počasie, potvrdzujú najstaršie dôkazy. Napríklad aj v epose o Gilgamešovi nájdeme správy, že starí Sumeri sledovali prejavy počasia. Najstaršie záznamy sú z obdobia asi 2000 rokov pred n. l. Babylonskí Chaldejci boli spoľahliví vykladači počasia. Najstaršie pranostiky sa nachádzajú v Homérovej Odysei, v Hesiodovej Teogónii, v Teofrastovom spise O znameniach vetra. Prekvapuje veľká podobnosť týchto prapranostík s našimi slovenskými.

Pranostiky sa zapisovali do kalendárov, a keďže v cirkevnom kalendári nemali všetky dni svojho patróna, zvláštne javy v počasí sa spájali so svätým, ktorý bol v kalendári najbližšie. Preto sa na presnosť pranostík treba aj z tohto hľadiska pozerať s určitou zhovievavosťou. Ľudia dodnes milujú pranostiky a ani odborníci by ich nemali nechať zapadnúť prachom.

Slovenské pranostiky na celý rok prináša
Knižný kompas – vaša cesta ku knihám.

A odkiaľ zozbieral Peter Jurčovič také množstvo pranostík a zaujímavých faktov?
Samozrejme, počítač je v tomto smere nenahraditeľný. „Zúčastňujem sa však na medzinárodnej skupine meteorológov. Napríklad estónskeho kolegu-meteorológa som požiadal, aby mi poslal ich estónske pranostiky. On si ich zohnal od tamojšieho špecialistu na ľudovú slovesnosť, ale musel mi ich preložiť do angličtiny, lebo estónčina je veľmi divoký jazyk,“ vysvetľuje Jurčovič.
Potom pranostiky analyzuje, porovnáva, upravuje. Takto má pranostiky z asi 10 krajín Európy. A tak vznikla aj jedinečná kniha Slovenské pranostiky na celý rok.

RNDr. Peter Jurčovič je  slovenský meteorológ, ktorý 17 rokov pracoval v Hydrometeorologickom ústave v Bratislave. Na televíznych obrazovkách sa objavuje už od roku 1977. V roku 1995 založil Infomet, prvú súkromnú meteorologickú firmu na Slovensku. Zostavuje a moderuje predpovede pre televízne a rozhlasové stanice, ale aj pre dopravné, poľnohospodárske  a energetické spoločnosti.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.