bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSlovenská historická romanca Ostatné sa udeje v srdci

"Každá minúta tej noci pripadala Jakubovi nekonečná a zároveň prchavo pominuteľná. Nikdy tak nevnímal čas ako teraz, akoby tušil, že nech sa stane čokoľvek, nebude sa to dať zvrátiť, a naopak, ak sa dnes v noci nestane nič, už nikdy nedostane príležitosť napraviť, čo premárni. Pohľad mu neustále zalietal k schodisku, nohy ho boleli od túžby vyjsť nahor, no zakaždým len naprázdno prehltol a priložil si k perám víno."

Ostatné sa udeje v srdci

Kristína Brestenská si získala priazeň čitateliek pútavými romanticko-dobrodružnými príbehmi zasadenými do stredovekého Anglicka a Škótska. Možno si spomínate na knihy Grófov syn, Ochranca, Strážca nevinnosti, V rukách nepriateľa, Na želanie kráľa, V očiach pomstiteľa a fantasy Srieň, Pochodeň a temnota.
Tentoraz prichádza na Slovensko a inšpiráciu čerpá z uhorských dejín. Ostatné sa udeje v srdci je strhujúci román o láske, vášni a zrade, ktorý  sa odohráva na stredovekom Slovensku za vlády Žigmunda Luxemburského.

Ostatné sa udeje v srdci

Anna mu mala porodiť vytúženého syna, no zlyhala... Po smrti manžela Benedikta bojuje mladá vdova za seba a svoju dcéru o holú existenciu. V hodine dvanástej jej podá pomocnú ruku Benediktova sestra Klára Forgáčová a pozve ju na svoj hrad Gýmeš.

Po ceste však záprah prepadne lúpežný rytier Félix a Anna v snahe uchrániť jedinú cennosť, o ktorú ju Benediktove dcéry z prvého manželstva nepripravili, nechtiac ohrozí život Klárinho nenarodeného dieťaťa. Zo dňa na deň sa stáva závislou od dobrej vôle nečestného Petra Forgáča, ktorý prostredníctvom kapitána hradnej stráže vyvolá v Anne ten najhorší strach.

V druhej línii príbehu spoznávame odmeraného a povýšeneckého kapitána Jakuba, ktorý v sebe dusí najväčšiu krivdu svojho života a ukrýva tajomstvo zlatonosného potoka, ktorý preteká jednou z Forgáčových dedín.

Postupom času Anna zisťuje, že kapitán má dve tváre a masku, ktorú nosí pred svetom, si sníma len pred jej dcérou. Povera o svätojánskej noci a pekelná búrka spôsobia, že sa v ten večer ocitnú dvaja mladí ľudia pod jednou strechou.
Anna, unavená a ubitá ťažkým osudom, zatúži podľahnúť chvíľkovej slabosti a byť iba obyčajnou ženou. Keď však jedného dňa Jakub zmizne bez stopy, zistí, že dôverovala mužovi, o ktorom nič nevedela...

Pozrite si video od autorky K.Brestenskej:

 

 

Kristína miluje slovenské hrady a zámky, takže nový príbeh bol pre ňu výzvou, ale tiež radosťou. „Bavilo ma, že som sa po prvý raz mohla vydať po stopách vlastného príbehu, keďže sa odohráva na Slovensku. Na hrade Gýmeš som bola niekoľkokrát a vždy som si sľúbila, že raz konečne napíšem príbeh z uhorských dejín.“

Kvôli tejto knihe navštívila aj ďalšie miesta a lokality, ktoré zohrávajú v jej príbehu dôležitú úlohu. Zažila rôzne veci, aj temnú, pochmúrnu a záhadnú atmosféru, ktorú sa neskôr pokúsila pretaviť do príbehu o Anne a Jakubovi.

Ako vznikol názov knihy Ostatné sa udeje v srdci? „Pred rokom som s rodinou navštívila Vydrovskú dolinu pri Čiernom Balogu, kde sa nachádza Lesnícky skanzen. Je to nádherné miesto, vedie tam asi štyri kilometre dlhý náučný chodník. A na jednej z prvých informačných tabúľ stálo: ´Tieto diela vytvorila príroda. Sú pre každé oči, stačí len vojsť, zahľadieť sa a počúvať. Ostatné udeje sa v srdci.´ No a presne v tej chvíli som si povedala, že chcem napísať príbeh, ktorý bude niesť presne túto myšlienku.“

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Dado Nagy:

 

 

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.