bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSladkosť madeirského vína. Nový príbeh slovenskej autorky

Nekonečné lány hortenzií, opuncie pokrývajúce divoké útesy, veľryby tiahnuce úžinou a vinohrady dotýkajúce sa obzoru. Navštívte Madeiru, rozprávkovo krásny ostrov uprostred Atlantiku, a ponorte sa do príbehu nečakanej lásky a nevšedného priateľstva.

To je Sladkosť madeirského vína od slovenskej autorky Beatrix Zaťkovej, ktorá už vyše roka žije na ostrove aj s rodinou.

Anna je krehká tridsiatnička, pracovitá a nadmieru zodpovedná. S láskou sa stará o syna Filipka, ku ktorému nebol osud veľmi priateľský. Ich život plynie v zabehnutých koľajach, no začína byť až príliš monotónny a všedný. Obom čosi chýba, obaja túžia po zmene.

A tak v momente, keď sesternica Majka ponúkne Anne prácu v romantickom hoteli Portao do Mar, priletia na kúzelnú Madeiru, ktorá sa stane ich osudom.
Anna a Filip tu spoznávajú nielen krásy ostrova, ale aj Johna Glandyho, majiteľa hotela a rodinného vinárstva Glandys, a jeho otca, pána Alberta. A tu sa zrodí láska a silné priateľstvo, ktoré nezlomí ani závan číhajúcej smrti.

„Ste šťastná, Anne?“
Jeho otázka ju zaskočila. Spomalila, z čela si odhrnula neposlušný prameň vlasov. „Na to nie je ľahká odpoveď. Svoj život vnímam ako sled dní, ktoré sú vyplnené prácou a starostlivosťou o syna trpiaceho hemofíliou. Som šťastná, keď sa vráti zo školy s úsmevom na tvári, keď sa nezraní, srší energiou a dobrou náladou,“ rozhovorila sa. „A som smutná, keď si uvedomím, že začal dospievať a vzďaľovať sa odo mňa kamsi, kde už na neho nebudem mať dosah. A keď tam definitívne odíde, čo mi zostane?“ uvažovala nahlas, z akýchsi nepochopiteľných príčin sa zverovala mužovi, ktorého sotva poznala. „Neviem,“ vzdychla si. „A to ma desí. Kde potom nájdem šťastie?“
John sa zastavil a pozrel na ňu s pochopením. „Jedny dvere sa zatvoria a druhé otvoria, Anne. Tak to bude, uvidíte.“

Sladkosť madeirského vína je príbeh, z ktorého cítiť búšiace more, vôňu leta a hortenzií.
Madeira je totiž sen. Sen ukrytý v príbehu.
Slovenská spisovateľka Beatrix Zaťková žije a tvorí na ostrove Madeira. Je autorkou piatich úspešných románov a svojou tvorbou si získala srdcia mnohých čitateľov. Na rozprávkovo krásny ostrov plný kvetov a nevšednej prírody ju priviedli túlavé topánky a túžba spoznávať nové miesta. Práve tu nachádza inšpiráciu pre svoju súčasnú literárnu tvorbu.

 „K napísaniu knihy ma inšpiroval samotný kúzelný ostrov a za námet ďakujem madeirskej vinárskej rodine Blandyovcov a ich nádhernému hotelu a subtropickej záhrade Palheiro Garden Madeira,“ prezrádza Beatrix Zaťková.

Veľmi pekná je aj ilustrovaná obálka knihy. „Áno, vydarila sa naozaj nádherne. Veľmi sa z nej teším a pevne verím, že po nej siahnete, a necháte sa unášať farbami a vôňami Madeiry presne tak isto ako to robím každodenne ja. Dúfam, že sa mi podarí predstaviť vám tento čarokrásny ostrov a možno vás aj nalákať na jeho návštevu. Veď kde inde by ste uvideli lány hortenzií, ochutnali to najlepšie víno a zabudli na všetky problémy?“ pýta sa Beatrix Zaťková.
Ak by ste sa aj nevybrali na tento ostrov, môžete ho zažiť prostredníctvom tejto knihy, ktorá vás prenesie na neopakovateľný kúsok nášho sveta uprostred Atlantického oceánu a splní všetko, čo sľubuje...

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.