bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSkutočným Britom rýchlo a ľahko

Ako sa máte? Rád vás vidím.
Keďže ste nás navštívili, dúfam, že už viete, prečo sa naša krajina nazýva Veľká Británia: máme dlhú a slávnu históriu; panenskú, nádhernú krajinu; rozmanité počasie a to ani nespomínam naše bezkonkurenčné úspechy v krikete a vo futbale. Zachovávame si dávne tradície: popoludňajší čaj o štvrtej, nedeľný rozbif a pri každej príležitosti teplé pivo. Samozrejme, sme tu aj my, obyvatelia so starosvetskou zdvorilosťou a toleranciou. No a aby som nezabudol, máme zmysel pre humor. Naozaj sa radi schuti zasmejeme!
 

A zasmejete sa aj vy. Zabavíte sa a dozviete všeličo o Veľkej Británii.  Prípadne si aj rozšírite slovnú zásobu.

Je tu prvá kniha s názvom Skutočným Britom ľahko a rýchlo, ktorá ponúka všemožné kultúrne kuriozity, užitočné slovné zvraty a fráze, a lepšie sa ponoríte do zmýšľania i životného štýlu Angličanov.

Globalizácia postupne ovláda všetko na svete vrátane stravovania, spoločenských návykov a dokonca aj jazyka. Kde teda návštevník zo starého kontinentu získa nefalšované britské zážitky?

Prvá kniha Skutočným Britom ľahko a rýchlo (How To Be British) vtipne predstavuje tradície zdržanlivého a uhladeného národa z Britských ostrovov zbožňujúceho domácich miláčikov a čaj – hodnoty, vďaka ktorým je Británia „iná“.
Dozviete sa napríklad o sťažnostiach Angličanov, ich zmysle pre humor, puboch, stretnutiach a pozdravoch, ale tiež o domácich miláčikoch: „Správny Brit dobre vie, že jeho pes, mačka, andulka, škrečok, prípadne zlatá rybička sú vernejší, zhovorčivejší, láskyplnejší a zábavnejší spoločníci ako väčšina ľudských bytostí.“

Viete, aké sú stravovacie zvyky Britov a o čom sa najradšej rozprávajú? Ako je to so šoférovaním, dlhými radmi a zdvorilosťou?

Zdvorilosť

Hosť, ktorý chce vyvolať dobrý dojem, aby si ho britskí hostitelia obľúbili, sa musí vedieť ospravedlňovať. Na ulici. V autobuse. U holiča. V spálni. Pri odchode a príchode. Sorry je pre každého Brita jedno z najdôležitejších slovíčok. Cudzinec, ktorý sa medzi nami pohybuje, by ho mal vyslovovať ustavične. Sorry pripravuje cestičku, ospravedlňuje chyby, upokojuje nervy a uhladzuje spory, aby sme sa všetci cítili príjemne a netrápili sa. Popri prepáčte sú azda najdôležitejšími výrazmi pre každého cudzinca aj slovíčka please a thank you. Slovo please má v angličtine rovnaký koreň ako príjemný, radosť a potešujúci, čo len ďalej potvrdzuje význam britskej slušnosti. Slovko thank pochádza zo staroanglického thonc a má rovnaký koreň ako myslieť. Byť zdvorilý teda znamená konať premyslene.

Skutočným Britom ľahko a rýchlo je farebný sprievodca do tašky, príručka, ktorú si len tak otvoríte a bavíte sa. Jemná satira niekedy ostrá ako šíp, nevýrazné jedlá, módne katastrofy, nostalgia za starou Britániou...aj o tom je táto milá knižka. Bavte sa!

Milan Buno, 24.2.2018

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.