bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSkutočný príbeh sestier, ktoré zachránili 13 ľudských životov

Cestou z geta som videla dievča, ktoré na smrť dobili pažbou pušky. Nevedela som určiť, koľko malo rokov, čo urobilo a či vôbec niečo urobilo. Esesák sa však pritom usmieval, a potom nechal jej zakrvavené telo na ulici...
Bolo to hrozné, ale taký bol svet. V tvári toho dôstojníka som však uvidela niečo iné. Uvidela som v nej radosť z nenávisti. Pôžitok z toho, že spôsobuje bolesť inému človeku.
Videla som zlo.

Túto knihu budete čítať so zovretým hrdlom a zimomriavkami po celom tele. Silný, emotívny a nesmierne ľudský príbeh dvoch mladučkých sestier, ktoré riskovali počas 2.svetovej vojny vlastné životy, aby zachránili 13 ľudských životov.
Príbeh, ktorý vás vtiahne a zasiahne priamo do srdce.
Svetlo v úkryte.

Píše sa rok 1943.
Šestnásťročná Stefania pracuje v obchode u Diamantovcov v poľskom mestečku Przemyśl. Je zaľúbená do Izia, jedného zo synov. Mladý pár svoj vzťah tají, pretože ona je katolíčka a Diamantovci sú Židia, ale nevzdávajú sa nádeje, že raz im osud dožičí byť spolu.

S vpádom nemeckej armády do krajiny sa všetko zmení. Rodinu vysťahujú do geta a Stefania ostáva sama v okupovanom meste, kde sa stará o šesťročnú sestru Helenu. A potom ktosi zaklope na dvere.
Je to Max Diamant. Počas transportu do vyhladzovacieho tábora vyskočil z vlaku a žiada o pomoc. Stefania v tej chvíli urobí jedno z najzásadnejších rozhodnutí v živote a Maxa ukryje. Po ňom ešte ďalších dvanásť Židov. Každý deň pritom tŕpnu, či sa neozve búchanie na dvere, ktoré by znamenalo koniec pre všetkých.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Dominika Žiaranová:

Svetlo v úkryte je knižným spracovaním skutočného príbehu dvoch sestier, ktoré zachránili trinásť ľudských životov a riskovali pritom vlastnú smrť.
Je to kniha, ktorú pokojne môžu čítať tínedžeri a spoznajú tak časť našej histórie – jazyk, štýl písania i samotné podanie sú vhodné aj pre mladších čitateľov. Jedna z najlepších a najstrhujúcejších kníh v tomto žánri. Stefin príbeh vás doslova vtiahne, začnete prežívať všetko spolu s ňou a zabudnete na okolitý svet. Napínavé, dojímavé, hlboko ľudské a svižne napísané, takže sa nenudíte.

V záverečnej autorkinej poznámke nájdete nielen fotografie, ale aj ďalšie osudy postáv z príbehu. Čo sa dialo so Stefanie a Maxom po vojne? Ako sa darilo doktorovi Schillingerovi a čo ďalší z rodiny Diamantovcov? Aké boli dôsledky lekárskeho zákroku – alebo skôr experimentu –, ktorý Stefania podstúpila v nemeckej nemocnici...

„Stefania Podgórska Burzminská zomrela 29. septembra 2018 počas písania tejto knihy. Kiežby vedela, že sa píše. Bolo mi veľkou cťou podieľať sa na tvorbe jej nekrológu. Koľko ľudí má tú česť zhrnúť život človeka, ktorého tak veľmi obdivujú? A o čo väčšou výsadou je napísať o takom človeku celú knihu?“ pýta sa v závere autorka Sharon Cameron.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Rusty Russell

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.