bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Skutočný príbeh mladej Slovensky, ktorá prežila Auschwitz

Pozorovala som scenériu a nezaujato som žmurkala cez pretrvávajúci opar štipľavého dymu, ktorý vychádzal z vysokých tehlových komínov, sotva viditeľných v strednej vzdialenosti. Nezaujato? Len takúto emóciou som si dovolila pri Kramerovi prejaviť. Hlboko vnútri som zadržiavala búrku pocitov, zosilnenú verziu toho, čo som cítila každý deň posledné dva roky.

Nacisti vedeli, ako sa volám. To je názov nového silného a dojímavého príbehu o prežití a odvahe v Auschwitzi. Je to skutočný príbeh Slovenky, ktorá zoči-voči zlu mohla zabudnúť na svoju ľudskosť, no rozhodla sa vzdorovať strachu a pamätať si, kým naozaj je.

V marci 1942 bola dvadsaťpäťročná Magda Hellingerová, rodáčka z Michaloviec, s takmer tisíckou iných židovských žien zo Slovenska deportovaná do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Z učiteľky v materskej škole sa v jedinom okamihu stala väzenkyňa na jednom z najdesivejších miest ľudskej histórie. Pochopiť naozaj môžu len tí, ktorí prežili. A ešte menej ľudí dokáže porozumieť, aké to je, keď človeka donútia plniť úlohu „väzenského funkcionára“.

Jednou z takýchto väzenkýň bola aj Magda. Nacisti ju poverili dohľadom nad stovkami žien v neslávne známom Experimentálnom bloku č. 10.

Ocitla sa v neľahkej pozícii, v ktorej mohla svojou odvahou a šikovnosťou pomôcť, no zároveň sa musela bezmocne prizerať neprestajnému vyvražďovaniu ľudí okolo seba. Len vďaka obdivuhodnej vnútornej sile a silnému inštinktu prežiť dokázala čeliť hrôzam tábora a využiť svoje jedinečné postavenie na záchranu stoviek životov.

Vypočujte si úryvok.
Číta Zuzana Jurigová Kapráliková:

Nacisti vedeli, ako sa volám z vydavateľstva Ikar sú šokujúce a provokujúce memoáre ženy, ktorá prežila holokaust, hrôzy koncentračného tábora a súčasne zachránila množstvo ľudských životov. A to vďaka drobným každodenným odvážnym krokom a láskavosti, ktorej mala v srdci na rozdávanie.
Je to príbeh, ktorý nehrá na city, nie je lacno sentimentálny, ale ponúka autentické detaily a pohľad na každodenný život v pekle koncentračného tábora.

Magdu Hellinger deportovali do Auschwitzu druhým transportom zo Slovenska v marci 1942, keď mala dvadsaťpäť rokov. Ako jedna z mála prežila viac ako tri roky v koncentračných táboroch. Počas svojho pobytu v tábore Auschwitz-Birkenau zastávala rôzne väzenské funkcie a bola v priamom kontakte s významnými pracovníkmi SS. Svoje jedinečné postavenie využila na pomoc stovkám ľudí.

Maya Lee je dcéra Magdy Hellingerovej. Je úspešná podnikateľka, podporovateľka viacerých neziskových organizácií, ktorým pomáha získavať finančné prostriedky a spoluautorka autobiografie svojho manžela Desa Leeho, ktorý prežil holokaust. Uskutočnila rozsiahly výskum na doplnenie matkinho príbehu a výsledkom je kniha Nacisti poznali moje meno.

David Brewster je melbournský spisovateľ na voľnej nohe, ktorý sa venuje najmä životopisom. Medzi jeho publikované práce patria knihy Scattered Pearls v spoluautorstve so Sohilou Zanjaniovou, a Around the Grounds v spoluautorstve s Petrom Newlindsom.

 

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.