bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Skutočný príbeh Dvojčatá z Osvienčimu

„Nikdy nám nedovolili komunikovať s kýmkoľvek v inej časti tábora. Ako dvojčatá sme boli v tomto smere jedinečné,“ spomína si Eva a dodáva: „No netušili sme, že nás využívali na genetické experimenty.“

Dvojčatá z Osvienčimu je fascinujúci príbeh o statočnej Eve Mozes Kor a jej sestre Miriam, ktoré iba zázrakom prežili sadistické experimenty doktora Mengeleho. Napriek hroznému osudu sa autorka rozhodla verejne odpustiť nacistom a svoj život zasvätila vzdelávaniu ďalších generácií o hrôzach nacistickej ideológie.

V lete roku 1941 nacisti deportovali Evu Mozesovú Korovú a celú jej rodinu do Osvienčimu. V priebehu tridsiatich minút ich od seba oddelili. Eviných rodičov a staršie sestry poslali rovno do plynovej komory, kým Eva a jej sestra-dvojička Miriam sa ocitli v rukách Mengeleho, ktorý bol známy aj ako Anjel smrti. Mali vtedy len desať rokov.

Dvojičky mali v Osvienčime určité „privilégiá“ – mohli nosiť vlastné oblečenie a nevyholili im hlavy dohola, ale stali sa objektom Mengeleho sadistických experimentov. Veľa z nich zomrelo v dôsledku pokusov, chorôb a hladovania. Ale ďalšie prežili vďaka obdivuhodnej detskej vynaliezavosti, odvahe a neochvejnej vôli žiť.

Eva si s odstupom desaťročí spomína na svoje šťastné detstvo v Transylvánii, vzostup antisemitizmu a jeho vplyv na jej rodinu. Mesiace strávené v Osvienčime opisuje vecne, citlivo a s veľkou dávkou nadhľadu. Jej rozprávanie je inšpiratívnym príbehom o vytrvalosti, odhodlaní a boji o prežitie tvárou v tvár extrémnemu zlu.

V epilógu Eva hovorí o svojej nevšednej ceste k uzdraveniu a pozoruhodnom rozhodnutí verejne odpustiť nacistom. V Spojených štátoch amerických, kam sa z Izraela presťahovala za manželom, založila múzeum holokaustu, prednášala po celom svete a organizovala exkurzie do Osvienčimu. Svoj život zasvätila šíreniu posolstva o odpustení, mieri a odstránení nenávisti a predsudkov na svete.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

Dvojčatá z Osvienčimu z vydavateľstva Ikar je nesmierne silný a dojímavý príbeh, ktorý opäť pripomína čiernu škvrnu v našich dejinách. Pod vedením Josefa Mengeleho vystavili v Osvienčime-Birkenau experimentom až 3000 detí. Testovali na nich rôzne choroby, znetvorili ich a mučili pod rúškom lekárskeho výskumu.

Eva (na fotke vpravo)  musela ako „Megeleho dvojča“ hodiny sedieť nahá a nechať sa merať, porovnávať s Miriaminým telom. Pichali jej injekcie s neznámou látkou, ktorá spôsobovala vážne reakcie.

Z 3000 dvojčiat, ktoré podrobovali experimentom, prežilo len asi 200 párov. Medzi nimi aj Eva a Miriam. Po rokoch spoločne založili neziskovú nadáciu Children of Auschwitz, dvojčatá, ktoré prežili nacistické vražedné laboratórne experimenty. Vypátrali ďalších asi 100 dvojčiat, ktoré prežili a zdokumentovali ich skúsenosti, ale tiež zdravotné následky experimentov, ktorým ich v Osvienčime podrobili.

EVA MOZES KOR

V roku 1985 založila organizáciu na pomoc dvojičkám, ktoré prežili Mengeleho pokusy, a apelovala na vlády, aby pátrali po Josefovi Mengelem. V roku 1995 otvorila malé Múzeum holokaustu v Terre Haute v Indiane, ktoré sa rozrástlo do vzdelávacieho centra CANDLES. Bola uznávanou hovorkyňou na tému holokaustu a lekárskej etiky, šíriteľkou posolstva o odpustení a mieri na celom svete. Často vystupovala v médiách a natočila dokument Forgiving Dr. Mengele (Odpustenie pre doktora Mengeleho).

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Wikimedia

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.