bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSeverské krimi, ktoré rúca zábrany

Keď sa v najbližších dňoch vyberiete do kníhkupectva, vo vybraných desiatkach obchodov s knihami nájdete špeciálnu reklamu na výnimočnú knihu.

Reklama so špeciálnymi prvkami –3D plagát s plastickými prvkami. Kniha zabalená v plastovom vrecúšku, aké sa používa na dôkazy, aj s trochou zeminy. A verte, že takáto kniha tu ešte nebola.

Švédsky triler predurčený na to, aby sa stal literárnou senzáciou. Drsný príbeh označovaný za prelomový v žánri krimi.

Niektorí švédski kníhkupci dávali na knihu  Havranie dievča ručne písané ceduľky s nápisom v zmysle „len pre jedincov so silný žalúdkom“.

Ale toto nie je čosi, na čo by autori boli hrdí a o čo sa usilovali. „Realita je oveľa horšia a ak by sme chceli byť v tomto dôslední, mali by sme začať dávať takéto ceduľky hlavne na noviny,“ myslia si autori.

Tento mrazivý triler rozhodne vybočuje z radu stoviek, tisícok podobných severských detektívok.

Pozrite si špeciálny TRAILER ku knihe Havranie dievča

Mrazivý príbeh
V centre Štokholmu sa nájde telo mŕtveho chlapca. Na tele má známky týrania a pri pitve zistia, že chlapca ktosi dopoval omamnými látkami. Chlapec nikomu nechýba a policajtka Jeanette Kihlbergová si čoskoro všimne, že podobné omamné látky používajú v prostredí psích zápasov, aby agresívne zvieratá nezaútočili na majiteľa alebo neutiekli. Ale používať ich na deťoch? Nemysliteľné!
Druhou hlavnou postavou novinky Havranie dievča je psychoterapeutka Sofia Zetterlundová, ktorá vyšetruje dvoch klientov: Samuela Baia, detského vojaka zo Sierry Leone, a Victoriu Bergmanovú, ženu v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali.
Jeanette pochopí, že ich prípady akosi súvisia, požiada o pomoc Sofiu...no vzápätí nájdu v Štokholme ďalšieho mŕtveho chlapca. A potom ešte jedného...

Skončí sa to vôbec? Kto je hrozivé Havranie dievča, ktoré týra malých chlapcov a jej desivé činy budí zo snov aj ostrieľaných policajtov?!

Dievca

Fascinujúca psychoanalýza
Vo Švédsku spôsobilo Havranie dievča veľký rozruch, získala niekoľko žánrových cien, ale vyslúžila si aj dávku kritiky za to, že je to až príliš drsný a násilný príbeh. Podľa niektorých recenzentov je Havranie dievča také kruté, ako doteraz žiadny krimi román nebol. Švédska akadémia spisovateľov však knihu ocenila ako „hypnoticky fascinujúcu psychoanalýzu spracovanú formou kriminálneho románu.“ 
Talianske média o románe napísali, že je síce temný a hrôzostrašný, ale nechýba mu elegancia a na jeho pozadí cítiť tradíciu ponurých severských príbehov.

HavranieÁno, Severania sú zvyknutí na drsnejšie podnebie a teda aj drsnejšie príbehy. Ešte nikto nebol taký krutý, ako Erik Axl Sund, čo je pseudonym dvoch autorov. Na prvý pohľad vyzerajú ako metaloví uctievači boha Thóra.
Jerker Eriksson a Håkan Axlander Sundquist  pritom viac ako desať rokov experimentujú s hudbou, filmom a umením. Absolvovali viacero turné po Ukrajine, Rusku, Bielorusku a Poľsku s elektropunkovou kapelou i love you baby!

 Veci, ktoré nás desia
Temný psychologický triler Havranie dievča je prvou knihou (Crow Girl), nasleduje Hunger Fire a Pyrhia´s Instructions. Erik Axl Sund tak vytvoril temnú a návykovú trilógiu, ktorá zožala okamžitý úspech a stala sa doslova literárnym fenoménom vo svete drsnej krimi.

DievcaHavranie dievča je bezpochyby brutálna kniha, ktorú neznesie labilnejšia povaha, no tá brutalita nie je samoúčelná. „V skutočnosti sa len snažíme v čo najkvalitnejšej forme hovoriť o veciach, ktoré nás desia,“ tvrdia autori pre portál www.severskekrimi.sk.
Erik Axl Sund zvolil krátke kapitoly, niekde sotva na stránku, čím zvyšuje napätie, dynamiku, ale dáva aj vydýchnuť čitateľovi. Všade sa totiž plazí hrozivá atmosféra, napätie sa dá krájať (toto klišé naberá v Havraňom dievčati nový význam) a chvíľami jednoducho nedokážete prestať čítať.

 Havranie dievča - Ohlasy svetových médií
Havranie dievča je hlboko desivý román, temný  príbeh, ktorý vyniká aj v rámci tradičnej škandinávskej detektívky ...  Psychologický triler, ktorý analyzuje ľudskú dušu a zabára sa hlboko do ľudských nerestí a  podvedomých zvráteností.“  
Sololibri.net ( Taliansko )

Havranie dievča je triler, ktorý sa podobá studenému a temnému domu  plnému zlovestného tajomstva.“
Ezzulia.nl (Holandsko)

„Autori Havranieho dievčaťa dokonale ovládajú psychologické modely správania a tiež vedia, ako vytvoriť úžasné finále.“ 
Nu.nl ( Holandsko)

„Havranie dievča je pravdepodobne prvý generačný triler svojho druhu.“
La Page des libraires (Francúzsko)

 „Je to veľmi temný príbeh. Dvojica autorov  známa ako Erik Axl Sund vo svojom debute neponúka žiadne oslobodzujúce riešenie.  Havranie dievča je neuveriteľne silný príbeh dvoch autorov, ktorí nepochybne vedia, ako písať pútavo a s patričnou dávkou napätia...“
Sydsvenskan (Švédsko)

Milan Buno
18.marca 2014

Dievca

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(4. apríla 2014 v 16:37)
Skvelá kniha,ale naozaj len pre silné povahy. Milujem tento žáner, ale niektoré kapitoli i samostatné pasáže ma privádzali často do pocitu, že túto knihu nedočítam. Upútala ma ihneď po prečítaní pár stránok a vo vekej miere poukazuje na svet pred ktorým zatvárame oči. Super kniha a teším sa na pokračovanie...