bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSeverské krimi Krvavý mesiac a 13.diel s Harry Holeom

„Tento slimák vyzerá vcelku nevinne, však? Dokonca je aj pekný. Pre tú farbu by ho človek rád pocmúľal, vyzerá ako lízanka. To ti však v nijakom prípade neodporúčam. Slimák aj sliz sú plné parazitických hlíst, takže si ho zaručene nedáme ako dresing...“

Na toto fanúšikovia Jo Nesba, detektíva Harry Holea a celkovo severskej krimi čakali tri roky. Konečne je tu nový diel série, už 13.kniha s názvom Krvavý mesiac.

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru.

Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom.

Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu.
Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Treba poctivo priznať, že možno prvé strany sa budete potrebovať dostať do príbehu, ponoriť sa do novej holeovky, možno budete mierne zmätení...ale bude to trvať pár desiatok strán a potom vám to Jo Nesbo všetko vynahradí. Starý dobrý Nesbo v top forme. Krvavý mesiac je naozaj kvalitná severská detektívka.

Tentoraz je to založené na parazitovi, ktorý zožerie jazyk rybe. Prisaje sa k jazyku ryby a cicia z neho krv, až kým sa jazyk celkom nerozpadne a nezmizne. Vtedy sa prisaje k jeho kýpťu, ďalej cicia a rastie, až sa z neho vyvinie celkom nový jazyk.
Nechutné, šokujúce, no reálne...a na tomto vystaval Nesbo svoje krimi.

Je tu ďalšia holeovka a vždy po dočítaní si fanúšikovia kladú otázku - bude aj ďalšia? Bude táto výborná séria pokračovať?
Keď si prečítate Krvavý mesiac, dostanete odpoveď. Skrýva sa doslova na posledných stranách...

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.