bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSeverská séria Millennium pokračuje. 7.diel Dievča v orlích pazúroch

Trilógia Millennium od Stiega Larssona v podstate odštartovala fenomén severskej krimi na Slovensku, potom prišli Jo Nesbo, Lars Kepler, či Samuel Bjork.
Táto séria pokračuje už siedmou časťou Dievča v orlích pazúroch, ktorú tentoraz napísala prvýkrát žena. A Karin Smirnoff je rozhodne šikovná spisovateľka – stavia na témy, ktoré boli dôležité pre Stiega Larssona ako je zneužívanie moci, súčasné politické prúdy, násilie na ženách, ktoré ich zbavuje ľudskosti.

Zlo, nespravodlivosť, áno, všetky tie sračky naďalej držia spoločnosť pod krkom, no nikomu to už neprekáža. Ľudia sa vracajú domov po celom dni v práci, nalejú si whisky, skontrolujú maily, zjedia večeru, zahrajú si squash a idú si ľahnúť. V tej odpornej bubline žije väčšina jeho známych. Stresuje ich vlastný život. Vládzu sa starať len o svojich najbližších, ak vôbec. Byť služobníkom spravodlivosti už prestalo byť v móde.

Norrland, divoký západ súčasného Švédska. V tieni reflektorov štokholmských médií sa na ďalekom severe odohráva zápas mafiánskych skupín a korporácií o prírodné zdroje a pôdu. Zločinecké gangy sa pri honbe za rozprávkovým bohatstvom nezastavia pred ničím.

Na sever vedie aj cesta Mikaela Blomkvista, ktorý sa má zúčastniť na svadbe svojej dcéry. Časopis Millennium sa zmenil na podcast a Blomkvist tak prišiel o pozíciu novinára. Netuší však, že na sever cestuje aj Lisbeth Salanderová, aby sa postarala o svoju neter. Ich cesty sa opäť skrížia a udalosti v mestečku Gasskas pripomenú Mikaelovi, že kariéru investigatívneho novinára ešte nemôže zavesiť na klinec.

„Stieg Larsson by bol pravdepodobne spokojnejší s Karin Smirnof ako s Lagercrantzom. Ona totiž vie rozvíjať témy, ktoré sú spoločensky aktuálne a skvele na to využíva románovú zápletku,“ tvrdí prekladateľ a škandinavista Jozef Zelizňák v podcaste Knižný kompas. Hovorí aj o fenoméne severských detektívok, o prekladaní, o Jo Nebsovi, či tejto novinke.

Vypočujte si knižný podcast:

Dievča v orlích pazúroch je temná severská detektívka o zle a nespravodlivosti, o podvodoch politikov, o všemocných peniazoch, o klimatických zmenách a greenwashingu. O podvodoch zdanlivo zelených spoločností.

Pozrite si video s Jozefom Zelizňákom:

 

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.