bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSeriálová Iveta vyšla aj knižne a je naozaj zábavná

Seriálový fenomén Iveta pripútal k obrazovkám státisíce divákov. Teraz prichádza v knižnej podobe s množstvom nových scén a vtipných dialógov, ktorých sa zhostila spisovateľka Michala Ries. Tá má na konte už niekoľko kníh a najväčším hitom bolo zábavných 24 dní do Vianoc.

O čom je knižná Iveta?

Osemnásťročná Iveta vie presne, čo od života chce – vypadnúť z rodného Trebišova, oslobodiť sa od matky, s ktorou si nerozumie, a rozbehnúť kariéru modelky. Keď sa jej naskytne príležitosť, zaváha len na okamih – kvôli najbližšiemu kamarátovi Števovi. A potom bez obzretia odíde.
Števo vie presne, čo od života chce – Ivetu. A chce študovať, aby získal vysnívanú prácu, lenže jeho otec očakáva, že bude pracovať pre rodinný podnik – nočný klub ArteMiss. Nemá odvahu povedať im pravdu, a tak Ivetu nechá odísť a každý večer prichádza do práce, aby žil otcov sen.
Diana vie presne, čo od života chce – aby ju dcéra prestala nenávidieť, aby sa necítila taká osamelá a aby jej život nebol len nekonečným kolobehom smútku, výčitiek a práce. Netuší však, ako to zmeniť.

Iveta čelí skutočnému svetu s britkým humorom, láskavosťou, ale i so značnou dávkou naivity a na svojej bláznivej a nepredvídateľnej ceste za lepším životom získava odpovede na otázky, ktoré sa nikdy neodvážila ani len položiť. Ale čo láska? Neurobila chybu, keď odchodom z Trebišova opustila aj Števa?

Pozrite si video s autorkou Michalou Ries:

Keď Michalu Ries oslovili, aby napísala podľa seriálu knihu, netušila, čo je to za seriál. Pozrela si ho a zistila, že naozaj je jej Ivetin humor blízky – tak ako jej vraveli. „Mladá Iveta sa veľmi podobá mladej Miške. A tak nejak som vedela, že písať o nej bude pre mňa prirodzené a jednoduché, pretože som nemusela dumať nad tým, ako by zareagovala, čo by povedala a urobila. Skrátka som ju nechala reagovať, hovoriť a konať tak, ako by som sama konala pred rokmi,“ usmieva sa autorka a z jej príbehu cítiť, že si s Ivetou dokonale sadli.
Aj ona bola v Ivetinom veku tak trochu naivná, rovnako dobrosrdečná, ale aj papuľnatá a ironická. Iveta má vraj podobný pohľad na svet ako jej mladšie ja.

Knižná Iveta ponúka tri pohľady – Ivetin, jej priateľa Števa a mamy Diany. Romantickú linku rozpracovala oveľa viac ako v seriáli a pridala veľa zábavných situácií, ktoré perfektne zapadli do celého príbehu. Ako Miška vraví, v knihe nájdete aj nenápadné návody, ako preveriť hĺbku citov vášho partnera.

Prvý workshop, ktorý sme absolvovali, bol zameraný na vystupovanie na sociálnych sieťach. Po našom mediálnom uvedení som narazila na Instagrame na komentár o mne. Padli ste na úplné dno, keď pustíte do súťaže hocijakú čiernu, smradľavú pi*u!
Tak ma to rozčúlilo, že som bez rozmyslu odpísala: Číslo štyri srdečne pozdravuje autora tohto komentára, očividne bieleho ko*ota.
Ešte v ten deň mi volal riaditeľ.
Svoj komentár som vymazala, ale škandálu som nezabránila. Ľudia si urobili printscreeny a zdieľali ich. Niektorí moju reakciu podporovali a zabávali sa na nej, iní ju odsúdili.
Počas workshopu o sociálnych sieťach školiteľka prednášala polovicu odporúčaní s pohľadom upretým priamo na mňa.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.