bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSebastian Fitzek a jeho nový triler Auris

Aby sme boli presní – Sebastian Fitzek ho premyslel, prišiel s nápadom na forenzného fonetika, ktorý má absolútny slucha a samotný príbeh výborne napísal ďalší úspešný nemecký autor Victor Kliesch. Novinka Auris rozhodne stojí za to – nadupaná, spletitá zápletka a výborne vykreslené postavy, takže sa nebudete chcieť od knihy odtrhnúť.

Matthias Hegel je forenzný fonetik, odborník na akustickú analýzu dôkazov. Má absolútny sluch a počuje veci, ktoré ostatným unikajú, preto dostal prezývku Auris. Vycíti v hlase neistotu, nervozitu a strach. Na základe hlasovej analýzy dokáže určiť pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok neznámeho človeka. Spolupracuje s políciou a často sa zapája do záchrannej akcie pri rukojemníckych drámach.

Pred rokom to tak aspoň ešte bolo, pretože dnes sedí Hegel vo väzení. Brutálne zavraždil bezdomovkyňu a sám sa udal na polícii. Je však skutočne vinný?
Túto otázku si kladie Jula Ansorgeová, mladá žena, ktorá pracuje v rozhlase a vo svojich podcastoch sa venuje kriminálnym prípadom. Verí v Hegelovu nevinu. Dostane horúci tip, novú stopu, ktorá by mohla dokázať, že je Hegel nevinný. Vzápätí však príde výhražný telefonát, aby okamžite dala ruky preč od tohto prípadu...

Hovorí Hegel pravdu? Koho sa snaží kryť? A kto je skutočným vrahom údajnej bezdomovkyne, z ktorej sa vykľuje ktosi celkom iný?!

...náhle sa zastavil a pozrel sa na Julu ako posol zlých správ. Potom jej ukázal pravú ruku. „Vidíte niečo?“
Jula si premeriavala advokátovu ruku. Mal dlhé tenké prsty a bezchybnú manikúru. Okrem toho si nevšimla nič nezvyčajné. „Čo by som mala?“
„Žiadna obrúčka! Na našom prvom stretnutí som Hegelovi predstavil svoju bývalú manželku. Trvalo mu dve minúty, kým z jej hlasu zistil, že ma podvádza. Rozvod bol drahý a nepríjemný. Nepodceňujte ho. Muž, s ktorým sa o malú chvíľu stretnete, už nemá čo stratiť. A vašu kariéru, má, prepáčte mi za výraz, hlboko v riti
!“

Auris je vynikajúci psychotriler, pri ktorom vás zaujme už samotný originálny nápad na forenzného fonetika (Sebastian Fitzek), ale tiež samotný príbeh, výborne vystavaný a napísaný (Vincent Kliesch). Napätie hneď od prvých strán, nadupané tempo a postupné odhaľovanie motívov a faktov.
Dynamike určite pomáhajú kratšie kapitoly, spletitá zápletka, zaujímavo vykreslené postavy a prostredie – či už rádio a podcasty, alebo väzenie, v ktorom sedí Hegel. Práve on je tým, kvôli ktorému budete netrpezlivo obracať jednu stránku za druhou – po kúskoch vám predkladá svoje umenie absolútneho sluchu. Určite ste ani netušili, čo všetko sa dá z hlasu vyčítať a dozvedieť o vašom momentálnom rozpoložení, čí nálade.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.