bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSamuel Bjork a jeho nové severské krimi Vlk

Dvadsiateho ôsmeho mája tisícdeväťstodeväťdesiattri boli nájdené telá dvoch jedenásťročných chlapcov. Zavraždili ich na statku vo švédskej oblasti Fagerhult, ktorá sa nachádza zhruba desať kilometrov severovýchodne od mesta Uddevalla. Farmár, ktorý našiel ich pozostatky, sa vyjadril, že miesto činu vyzeralo, akoby niekto otvoril brány do pekla. Oliver Hellberg, jeden zo zavraždených chlapcov, ležal na chrbte a bol úplne nahý. Sven-Olof Jönsson, druhý zavraždený chlapec, ležal len o niekoľko metrov ďalej a mal na sebe iba slipy. Medzi chlapcami bolo položené zviera. Biely zajac.

Pozrite sa lepšie. Uvidíte to, čo vrah.
Je tu nové severské krimi Vlk od obľúbeného autora Samuela Bjorka.

Neďaleko švédskeho mesta Uddevalla objavia mŕtvoly dvoch jedenásťročných chlapcov. Medzi telami leží biely zajac. Prípad sa nikdy nevyriešil. O osem rokov sa blízko Osla nájdu ďalšie dve telá chlapcov zavraždených rovnakým spôsobom. Tentoraz medzi nimi leží líška.

Holger Munch, nový šéf oddelenia vrážd, potrebuje pomoc s vyriešením prípadu. Dopočuje sa o mladej študentke policajnej akadémie Mii Krügerovej, ktorá na skúškach dosiahla vynikajúce výsledky. Ukáže jej fotografiu z miesta činu...

„V tomto spise,“ začal Munch a vzal do ruky jeden z nich, „sa nachádzajú fotografie z miesta činu, ktoré sme objavili včera. A v tomto...“
Vzal do ruky druhý spis a položil ho vedľa prvého. „...sa nachádzajú fotografie z miesta činu vo Švédsku. Spred ôsmich rokov. Chcem, aby ste sa pozreli na oba spisy a povedali mi, čo si o tom myslíte, okej?“
„Či ide o jedného a toho istého páchateľa?“
„To som nepovedal.“
„Ale mysleli ste si to.“

...a Mia si na nej hneď všimne to, čo skúseným vyšetrovateľom vôbec nenapadlo. Munch a Krügerová sa spoločnými silami prehrabávajú temným a hrôzostrašným prípadom, oveľa zložitejším, ako si spočiatku mysleli. Vrah je očividne posadnutý vizuálnou stránkou svojich činov a polícia naráža na samé falošné stopy. Situácia sa vyostrí, keď zmiznú ďalší dvaja chlapci.

Román Vlk nadväzuje na úspešný debut Samuela Bjorka Cestujem sama a zároveň zachytáva prvý prípad výnimočnej vyšetrovateľky Mie Krügerovej.

Samuel Bjork píše veľmi pútavo, vie zaujať, strieda štýly písania a postupne spoznávame ďalšie nové postavy. Krátke kapitoly, rôzne uhly pohľadu, dobre vykreslené kulisy...najviac však čitateľov bude zaujímať, ako sa dosala Mia do tímu, ako ju prijali ostatní, ako sa osvedčila v začiatkoch.
Bude sa vám páčiť, ako Bjork narába s jazykom, ako vie ku koncu trošku pritlačiť na plynový pedál a všetko sa rýchlejšie posúva. Jednotlivé linky na seba nadväzujú, spájajú sa a vám to dáva dokonalý zmysel.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.