bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Rozptýlená myseľ od uznávaného lekára Gábora Matého

U dospelých trpiacich poruchou pozornosti sa myseľ nedokáže upokojiť a lieta sem a tam ako divoký vták, ktorý si síce občas sadne na nejaký konár, ale nikdy tam nevydrží dosť dlho na to, aby sa mohol zahniezdiť. Britský psychiater R. D. Laing kedysi napísal, že ľudia sa boja troch vecí: smrti, druhých ľudí a svojej vlastnej mysle.

Najmä pre nich je tu novinka renomovaného odborníka Rozptýlená myseľ.

Okrem iného sa dozviete, že:

• ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie,

• „rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti,

• prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti.

Rozptýlená myseľ umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Maté predstaví aj program, akým spôsobom pomáhať takýmto ľuďom v detstve i v dospelosti.

„Poučná a citlivo prerozprávaná kniha s tak veľmi potrebným zameraním na dospelých i dospievajúcich s poruchou pozornosti... Užitočné čítanie pre všetkých, ktorí si kladú otázku, či príčinou ich nedostatku pozornosti, impulzívnosti, roztržitosti alebo hyperaktivity nie je náhodou porucha pozornosti,“ napísali v denníku Winnipeg Free.

Kniha Rozptýlená myseľ je rozdelená na sedem častí.
Prvé štyri opisujú podstatu a povahu poruchy pozornosti a ponúkajú vysvetlenie jej pôvodu, zatiaľ čo posledné tri časti sa zaoberajú procesom uzdravovania.
Piata časť, ktorá sa venuje poruche pozornosti u detí, nie je zameraná iba na rodičov, ale aj na dospelých, ktorí touto poruchou sami trpia, pretože poskytuje informácie potrebné na to, aby dokázali pochopiť sami seba.

Človek s poruchou pozornosti má myseľ ako perpetuum mobile. Zaplaví ho intenzívna averzia voči nude, priam odpor zakaždým, keď práve nemá nejakú aktivitu, rozptýlenie či cieľ pozornosti. Vnútorne pociťuje neustály nedostatok pokoja, má podobu akéhosi „bieleho šumu“ v mozgu, ako to nazval harvardský psychiater doktor John Ratey. Neustály a neúprosný tlak v mysli ju poháňa bez konkrétneho smeru alebo cieľa.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.