bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRomantika, akcia dobrodružstvo. To je novinka Starožitníkova dcéra

„Svet a mení, slečna Ivernessová, a my pripravujeme deti, ktoré nám zverili do opatery, aby sa menili spolu s ním. Skutočnosť, že sa nenarodili v bohatých rodinách, ešte nemusí sama osebe znamenať, že sa nemôžu dobre uplatniť.“

Je tu prvá časť regentskej trilógie Poklady Surrey z pera uznávanej americkej spisovateľky Sarah E. Laddovej. Priazeň slovenských čitateľov si získala tromi knihami z očarujúcej série Tajomstvá vresovísk.
Tentoraz nás zavedie do rušného Londýna i na malebný anglický vidiek na začiatku devätnásteho storočia. Je tu novinka Starožitníkova dcéra.

Camille Ivernessová to nemá v živote ľahké. Vedie otcovo starožitníctvo v biednej londýnskej štvrti a tuší, že exotické predmety z ďalekých krajín sa k nim nie vždy dostávajú legálnou cestou. Navyše si musí poradiť bez matky, ktorá ju opustila.

Keď však starožitníctvo prepadne záhadný útočník a zraní ju, jej život sa od základov zmení. Ošetrí ju totiž mladý lekárnik Jonathan Gilchrist, ktorý sa zjaví na scéne hneď po nepríjemnom incidente.

Pri každom údere srdca ju znova a znova pichlo v ruke. Hruď mala v plameňoch, krútila sa jej hlava. Cítila, ako jej z prstov kvapká krv. Potrebuje pomoc, a kde by ju už len teraz našla – po zotmení a k tomu všetkému na Blinkett Street? Zahryzla si do spodnej pery a bojujúc s nevôľou k nemu natiahla ruku. Vtedy sa Jonathan pustil do práce. Roztrhnutý rukáv jej z rany jemne stiahol a ruku jej naklonil do svetla mesiaca, aby na ňu lepšie videl...

Do Camillinho obchodu ho priviedlo podozrenie, že sa v ňom má uskutočniť tajný predaj vzácneho rubínu, ktorý zmizol zo zbierky jeho otca, majiteľa vidieckeho panstva Kettering Hall, a ktorý otec zúfalo potrebuje, aby splatil dlhy.

Aj keď Camille a Jonathan pochádzajú z rôznych spoločenských vrstiev, majú veľa spoločného: obaja sú čestní, túžia po pravde a po domove plnom lásky. A nie sú jeden druhému ľahostajní. Akú úlohu zohrá ukradnutý rubín v ich rodiacom sa vzťahu a aké tajomstvá odhalí pátranie po tomto jedinečnom drahokame, ktorý jeho vlastníkovi môže priniesť požehnanie, ale aj prekliatie?

Pán Gilchrist je džentlmen. Videla, v akom dome žije – elegantnom a pohodlnom, aký si môže dovoliť len človek z lepších vrstiev. Napriek tomu sa k nej správa láskavo, akoby mu bola rovná a hodna jeho pozornosti, neberie ju ako predavačku z Blinkett Street. No a ženu v núdzi by jednoducho nedokázal nechať napospas.

Pre milovníčky romancí je to ideálny príbeh: samotný dej, záhada na pozadí, dynamika a akcia. Samozrejme romantika, rodinné vzťahy, nečakané zvraty. Starožitníkova dcéra určite patrí medzi osviežujúce romance, ktoré potešia.

Príbehy Sarah E.Ladd sú síce historické romance, ale vôbec nie naivné, či presladené. Skôr sú to príbehy o živote, o charakteroch i ľudských povahách. To všetko na historickom pozadí, ktoré má autorka zvládnuté na jednotku.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.