bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRomán o dospievaní napísaný retardovaným adolescentom

Mág od Johna Fowlesa je kniha, ktorá vám mierne zamotá hlavu. Mystifikácie a psychologické ilúzie gréckeho boháča-majstra podvodníkov. Osamelosť a neukotvenosť Nicholasa, ktorý má svoje muchy, ale postupne prejde zmenou k lepšiemu.

Sám autor označil toto svoje dielo za „román o dospievaní napísaný retardovaným adolescentom“.

„Je to jedna z najzvláštnejších a najzaujímavejších kníh, na ktorých spočinulo moje čitateľské oko,“ prezrádza šéfredaktorka vydavateľstva Ikar Barbora Kráľová. „Fowles nezostal nič dlžný svojej povesti génia. Doslova som si užívala celé to podivno, ktoré vytvoril a neraz som ani sama netušila, kam ma vedie.“

Príbeh 26-ročného absolventa literárnych štúdií na Oxfordskej univerzite Nicholasa Urfeho sa začína i končí v Londýne, no vo veľkej miere sa odohráva na gréckom ostrove Fraxos. Prijal tam miesto učiteľa na chlapčenskej internátnej škole.

Nuda a pocit odlúčenia, ktoré ho na ostrove denne sprevádzajú, v ňom prehĺbia pocit osamelosti. Z rastúcej depresie ho vytrhne až náhodné stretnutie s miestnym usadlíkom, gréckym boháčom Mauricom Conchisom. Ten ho očarí svojou osobnosťou, ale postupne vpletie Nicholasa do zvláštnej psychologickej hry. Stiera sa v nej rozdiel medzi realitou a fantáziou a Nicholas pochopí, že nebojuje len o zdravý rozum, ale aj o holý život.

Conchis sa ukáže ako človek, ktorý donúti prehodnotiť Nicholasa jeho dovtedajší život. Príbeh sa odohráva v povojnových rokoch, v roku 1953, ktoré Fowles dokázal skvele vykresliť. Ich atmosféru, nedávne vojnové hrôzy, nádej v obnovu spoločnosti, ale tiež akési odcudzenie ľudí navonok, aj vo vlastnom živote.

Fowles farbisto opisuje život na gréckom ostrove, pridáva rôzne pikošky a legendy, ktoré vás vtiahnu. K tomu inšpiratívne citáty, ktoré prinútia zamýšľať sa.

Kniha Mág, ktorá vychádza vo vydavateľstve Ikar v preklade Jozefa Kota, sa v roku 1999 dostala do zoznamu 100 najlepších románov modernej knižnice – aj v zozname redaktorov, aj v zozname čitateľov. V roku 2003 sa román umiestnil na 67.mieste prieskumu BBC The Big Read.

Knihu Mág z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.