bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRecepty pre zdravé črevo od gastroenterológa Ladislava Kuželu

„Často sa stretávam s tým, že stravovať sa rozmanito a tak, aby som najmä dobre kŕmil svoj črevný mikrobióm, je náročné, že nie je na to čas, priestor, peniaze... Mnohé odpovede na otázku, prečo nezačať, sa často začínajú: „Nemám čas, mám náročnú prácu, je to drahé, je to zložité...“ V žiadnom prípade vás nechcem a nebudem odsudzovať, ale chcem vám povedať, že nič z toho nie je až taká úplná pravda,“ tvrdí gastroenterológ Ladislav Kužela a aj preto zostavil novú knihu Recepty pre zdravé črevo.

Vaša strava by mala byť založená na rozmanitosti. Dobré črevné a celkové zdravie si zabezpečíte veľmi jednoducho a hravo – „dúhou na tanieri“. Potešte svoje mikróby v črevách aj samých seba a výber a príprava jedla vás začne baviť!

Najväčšia epidemiologická štúdia zameraná na nájdenie najvýznamnejšej príčiny predčasných úmrtí (Global Burden of Disease study) ukázala, že nezdravá diéta je zodpovedná za viac rokov zlého zdravia a úmrtia ako akýkoľvek iný faktor životného štýlu. To znamená, že nezdravá strava „predbehla“ fajčenie, hlad, infekcie, hepatitídu alebo chrípku.

„Štúdia ukázala, že ľudia celkovo konzumujú príliš veľa soli, procesovaného jedla a červeného mäsa a, naopak, konzumujú veľmi málo vlákniny, omega-3 mastných kyselín, celozrnných potravín, ovocia, orechov, semiačok, strukovín a zeleniny. Presne to má za následok zvýšenie počtu chronických ochorení, ktoré v súčasnosti pozorujeme,“ upozorňuje L.Kužela.

Základom sú prirodzene recepty, ktoré sú rozdelené na ročné obdobia. Tak sa pekne dá zachovať aj sezónnosť, na ktorú upozorňujú všetci odborníci na správnu výživu. Pochutnáte si na nich, či ste vegán, vegetarián, alebo či jete mäso. Množstvo z receptov je vhodných aj pre celiatikov, prípadne tých, čo trpia laktózovou intoleranciou.

Pozrite si, čo hovorí Ladislav Kužela o svojej knihe:

Jedna kapitola je venovaná aj celoročným receptom, ako sú rôzne smoothie, kaše, nátierky a raňajky. My sme vyskúšali Jablkové palacinky a boli vynikajúce, odporúčame J
Recepty sú prirodzene plant-based, čiže rastlinné, mäso tam nehľadajte. Nie je to klasická kuchárska kniha a recepty, ktoré ste už videli veľakrát v mnohých knihách a na internete. Cítiť z nej, že je to naozaj rodinná kuchyňa, jednoduché a neraz rýchle recepty manželky, ktorá má sama veľa povinností, starostlivosť o domácnosť, deti...ale zároveň chce dopriať svojej rodinke zdravú a vyváženú stravu.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.