bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPýcha a predsudok od Jane Austenovej v novom preklade

„Je ženatý alebo slobodný?“
„Och, drahý priateľu, je slobodný. Slobodný a veľmi bohatý, s ročnou rentou štyri či päť tisícok! Koľké šťastie pre naše dcéry!“
„Ako to myslíte, drahá? Čo s tým majú do činenia ony?“
„Ale pán Bennet, ako môžete byť taký protivný a nechápavý? Hádam je vám jasné, že v hlave nosím jedinú vec: oženiť ho s niektorou z nich!“
„Aha, tak preto sa tu plánuje usadiť.“
„Plánuje? To nemyslíte vážne! Ako to vôbec môžete vysloviť? V každom prípade, je šanca, že by sa mu niektorá mohla zapáčiť, a preto ho musíme bez otáľania navštíviť. Naozaj neviem, kde by našiel niekoho lepšieho,“ rozmýšľala pani Bennetová nahlas.

Práve vyšla úžasná klasika Pýcha a predsudok od Jane Austenovej.
Román, ktorý očaril milióny čitateľov po celom svete preložila Danka Jacečková.
„Knihy Jane Austenovej patria medzi literárne klenoty. Stále dorastajú nové generácie dievčat a žien, ktoré nanovo prepadajú čaru tajomného pána Darcyho z knihy Pýcha a predsudok,“ hovorí prekladateľka vydavateľstva Ikar Danka Jacečková.

Slávny román Jane Austenovej o tom, ako môže nový mladý sused prevrátiť hore nohami život v rodine s piatimi dcérami. Príbeh lásky a hodnôt ukazuje vzťahy medzi spoločenskými vrstvami v Anglicku na prelome 18. a 19.storočia.
Nechýba láska, pýcha, predsudky, spoločenské konvencie, zlomené srdcia, nádej i smútok, spoločenský škandál aj pochopenie. Pritom autorka sa na to všetko díva odľahčene a s obrovským porozumením – z každej situácie a pasáže cítiť, že Austenová bola mimoriadne šikovnou pozorovateľkou s bystrou mysľou, a čo viac – dokázala to dať na papier, aby pobavila a upútala.

Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku.

Pýcha a predsudok sa najskôr volala Prvé dojmy, knižne vyšla v roku 1813, len štyri roky pred smrťou Austenovej.

Jane Austenová

Anglická spisovateľka, zakladateľka tzv. moderného románu, ktorá si získala priazeň čitateľov zobrazovaním každodenného života anglickej strednej triedy a spoločenských pomerov na prelome 18. a 19. storočia a brilantným opisom medziľudských vzťahov.

Medzi jej najúspešnejšie romány patrí Rozum a cit (1811) a Pýcha a predsudok (1813), ktoré sa za vyše dve storočia po smrti autorky vďaka neutíchajúcej priazni čitateľov zaradili do zlatého fondu svetovej literatúry.

Jane Austenová bola siedme z ôsmich detí v rodine reverenda Georgea Austena. Obaja rodičia podporovali u detí lásku k vzdelávaniu a ku knihám a vytvorili tak vhodné prostredie na Janinu neskoršiu tvorbu. Napriek živému opisu citov a ľúbostných zápletiek sa nikdy nevydala, trpela zdravotnými problémami a svoje knihy publikovala anonymne, takže čitatelia sa dozvedeli jej meno až po jej smrti v roku 1817.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.