bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPútnické miesta a ich fascinujúce príbehy

Kniha Púte – Cesty za zmyslom života je podnetné zamyslenie nad pútnickou praxou a históriou pútnictva a zároveň fascinujúce skúmanie jeho významu v súčasnosti.

Pútnictvo, celosvetový rituál, ku ktorému sa hlásia takmer všetky náboženstvá, je jednou z najtrvalejších civilizačných tradícií. V tejto knihe sa autor a novinár Peter Stanford zamýšľa nad dôvodmi, prečo sa ľudia už veky vydávajú po tých istých posvätných cestách. Z historického pohľadu skúma, ako sa dajú porovnať skúsenosti prvých pútnikov do Jeruzalema, Mekky a Santiaga de Compostela so skúsenosťami miliónov ľudí, ktorí sa v súčasnosti vydávajú na fyzické a duchovné cesty, ktoré im menia život.

„Prečo sa ľudia vyberajú na púť?“ pýta sa autor knihy Peter Stanford. „Súvisí to s pocitom, že hľadajú duchovnú stabilitu v dnešnom problematickom svete. Tieto cesty, pútnické chodníky, po ktorých ľudia kráčajú, im prinášajú inú perspektívu myslenia. Akoby sa niečo dvíhalo spod zeme pod vami, čo k vám prehovára, pomáha a dá sa povedať, že aj upokojuje a vyzýva k tomu, aby ste sa na svet začali pozerať trochu inak – nie nábožensky, ale v rámci vášho osobného života. O to v podstate ide.“

Pozrite si video autora, Petra Stanforda:

Kniha Púte – Cesty za zmyslom života z vydavateľstva Ikar vás prevedie posvätnými krajinami po celom svete od Baziliky Panny Márie Guadalupskej v Mexiku cez monolitické kostoly vytesané do skál v etiópskej Lalibele až po brehy riek na Kumbhaméle v Indii. Autor skúma historický a duchovný význam týchto miest uzdravenia a vnútornej reflexie a rozoberá ich úlohu križovatiek ciest.
Hoci sa púť zvyčajne vníma ako únik jednotlivca z každodennosti s cieľom sústrediť myseľ a dušu, inštitucionálne a národné boje o moc vždy ovplyvňovali spôsob, akým pútnici prežívajú svoju osobnú cestu.

V knihe sú zhrnuté všetky náboženské tradície, lebo všetkých päť kontinentov má svoje pútnické miesta, ktoré rozprávajú fascinujúce príbehy. Kniha nás podnecuje zamyslieť sa a vzdeláva novú generáciu, ktorá môže nájsť útechu, jasnosť myslenia aj úžasné zážitky, keď sa vydá po stopách pútnikov z minulosti.
Súčasťou knihy je 25 farebných fotografií.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.