bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skPripravte sa na dobrodružné preteky

Spartan Race je jeden z najpopulárnejších prekážkových behov na svete. Založil ho Joe De Sena v USA v roku 2010. Rozšíril sa do celého sveta. Má niekoľko úrovní, ktoré sa odlišujú najmä dĺžkou a počtom prekážok. Pretekár nikdy nesmie dopredu poznať trasu. Pozná iba orientačné parametre pretekov podľa zvolenej úrovne.

Trénovať na tieto nepredvídateľné sparťanské preteky je ťažké...ak teda nepoznáte tipy a triky priamo od zakladateľa. Joe de Sena sa teraz s fanúšikmi podelil o detailný 30-dňový tréningový a stravovací plán. Joe priniesol do sveta športu revolúciu a jeho kniha patrí k povinnej literatúre každého, kto hľadá spôsob, ako prekonávať prekážky. Na samotných pretekoch, ale aj v samotnom živote.

Je tu novinka Sparta – 30 dní do štartu, ktorá obsahuje prehľad pretekov a základné informácie, detailný 30-dňový tréningový a regeneračný program.
K tomu 29 sparťanských receptov, 12 nových tréningových režimov sparťanskej elity a 11 nových tréningových hrdinov.
De Sena je známy svojím nemilosrdným prístupom k dosahovaniu fyzickej a psychickej kondície a jeho najnovšia kniha to naplno potvrdzuje. Po absolvovaní programu by ste mali zlepšiť svoju vytrvalosť, silu, výdrž, rýchlosť a celkovú atletickosť.

„Jediné, na čom záleží je prvých 30 dní. Čokoľvek sa snažíte dosiahnuť, či už chcete začať trénovať na preteky, schudnúť, urobiť zhyb, hocičo, prvých 30 dní bude kritických a rozhodnú o vašich budúcich výkonoch,“ hovorí o príprave na preteky Joe DiStefano, jeden z hlavných členov tréningového tímu Spartan Race a autor certifikačných programov. „Navyše si tak vytvoríte referenčný bod, na ktorý si spomeniete, keď sa vám v budúcnosti nebude dariť alebo nebudete napredovať tak rýchlo.“

Otestoval to aj Valihora

Knihu sa rozhodol na vlastnej koži otestovať aj tréner, športovec a poradca Boris Prekop „Valihora“. Ako jeden z prvých na Slovensku otestoval sparťanský tréningový plán na vlastnej koži.
Kniha na začiatok odporúča absolvovať „Deň 0“, ktorý je skúškou zdatnosti. Pozostáva z troch naoko jednoduchých cvikov – vydržte visieť na hrazde nadhmatom najdlhšie ako vládzete, urobte za 5 minút čo najviac angličákov a bežte 30 minút najďalej ako vládzete.

„Očakával som od seba lepšie výsledky. Zapracujem na kondičke, zrýchlení behu a musím sa naučiť lepšie rozložiť sily, aby som udržal počas celej skúšky rovnomerné tempo a nasadenie. Poslednú minútu angličákov som už nadával veľmi škaredo,“ priznáva Valihora.

Valihora sa pritom za svoje výsledky vôbec nemusí hanbiť. Práve naopak. Na hrazde vydržal visieť 1:15 min a za 5 minút urobil 73 angličákov, čo podľa de Senu už teraz úplne postačuje na postavenie sa na štart pretekov. Limity má ešte Valihora v behu. Za 30 minút by mal byť schopný odbehnúť aspoň 5 kilometrov. Do tejto vzdialenosti mu chýbalo ešte pár desiatok metrov.

To najlepšie z vás

Sparta – 30 dní do štartu je druhou knihou de Senu, ktorá vyšla na Slovensku.
„Táto kniha vznikla s cieľom pomôcť vám prekonať akékoľvek fyzické či psychické prekážky, na ktoré môžete natrafiť,“ vysvetľuje de Sena. „Vznikla, aby vám pomohla odhaliť príležitosti, ktoré sa vo vás skrývajú, a čakajú, kým ich využijete. Vznikla preto, aby ste boli pripravený postaviť sa na štart.

Preteky Spartan Race sú navrhnuté tak, aby súťažiacich dotlačili až na hranice ich schopností a mohli sa posunúť o niečo ďalej. Motto znie „Pochopíš až v cieli“ a platí to aj pre nás všetkých. „Nech je akokoľvek náročné dostať ľudí na štart, neprestávam žasnúť nad tým, čo všetko tí istí ľudia dokážu po pretekoch,“ dodáva autor. „Dostávam tisíce e-mailov od invalidných vojnových veteránov, od ľudí, ktorí prekonali rakovinu, ale aj od obyčajných ľudí, ktorí sa potom, ako dobehli do cieľa, rozhodli robiť neobyčajné veci. Mojím záväzkom je pomáhať iným nadobúdať viac sily a húževnatosti, aby mohli dosahovať svoje ciele v športe aj v živote. Milujem pocit, keď môžem inšpirovať ľudí, aby robili zdanlivo nemožné veci.“

Milan Buno, 11.8.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.