bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPríbeh ženy, ktorá nadovšetko milovala knihy. Kníhkupkyňa z Paríža

Prostredie romantického Paríža, slávne kníhkupectvo, ktoré tam nájdete aj dnes, romantický homosexuálny vzťah Sylvie s Adrienne, svet kníh, spisovateľov...to všetko je Kníhkupkyňa z Paríža.
Určite vás budú baviť stretnutia so známymi spisovateľmi, lepšie spoznáte Jamesa Joyca . ako spisovateľa, aj ako človeka.

„Hovorím. Je to majstrovský, sľubný prvý román,“ povedala nadšenejšie, než bolo treba – koniec koncov bola to pravda. „A som zvedavá, čo si o ňom ty aj Genevieve budete myslieť.“ Aj to bola pravda. Ale... Sylvia podišla k polici s Joyceom, vybrala Portrét mladého umelca a podala ho Michelovi. „Som zvedavá, čo si budeš myslieť o tomto. Fitzgeraldov román má čosi spoločné s Joyceovým.“

V roku 1919 si mladá Američanka Sylvia Beachová otvorí na tichej ulici v Paríži kníhkupectvo Shakespeare & Company, ktoré navždy zmení smerovanie svetovej literatúry. Nájdu u nej druhý domov mnohí významní spisovatelia zo stratenej generácie, ako napr. Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald či Gertrude Steinová. Vznikajú tu dôležité literárne spojenectvá. Hlboké priateľstvo sa vytvorí aj medzi ňou a írskym spisovateľom Jamesom Joyceom. Keď v USA zakážu Joyceov kontroverzný román Ulysses, práve ona mu ho pomôže vydať pod záštitou Shakespeare & Company.

Úspech Joyceovho románu však ohrozí budúcnosť jej milovaného kníhkupectva. Celý svet začína sužovať hospodárska kríza a mnoho Američanov sa rozhodne opustiť Paríž a vrátiť sa domov. Sylviu zasiahne osobná i finančná kríza medzivojnového obdobia, má zdravotné problémy, jej priateľstvá sú podrobené tvrdej skúške. Zblíži sa s Adrienne, ktorá jej pomáhala rozbiehať kníhkupectvo. Hoci odjakživa verila v tvorivú silu kníh a literatúry, teraz začína pochybovať, či kníhkupectvo bolo jej najšťastnejší životný krok.

Kníhkupkyňa z Paríža je nádherný historický román, tak trochu biografia o žene, ktorá milovala knihy a najšťastnejšia bola vo svete literatúry. Príbeh ženy, ktorá sa neváhala obetovať a žiť pre druhých. Ženy, ktorá natoľko milovala svet kníh, že neraz kráčala vpred aj napriek nepriazni osudu a mnohým problémom – finančným, zdravotným, osobným. Nemieni sa vzdať a ak by mala padnúť, tak so vztýčenou hlavou.

V Paríži môžete navštíviť iné kníhkupectvo Shakespeare and Company. Je na desať minút chôdze od pôvodného a v roku 1951 ho založil ako Le Mistral iný americký kníhkupec George Whitman. „V roku 1964 na počesť štvorstého výročia narodenia Williama Shakespeara ho premenoval na Shakespeare and Company a vzdal hold Sylviinmu pôvodnému obchodu – na policiach sú rozličné plakety a informácie o Sylviinom kníhkupectve,“ vysvetľuje Kerri Maher.

Obchod je útočiskom putujúcich spisovateľov, ktorí si hovoria „stepní bežci“ (podľa stepných rastlín využívajúcich vietor na svoju migráciu), a hoci Kerri nemala to potešenie stať sa jednou z nich, stali sa nimi mnohí iní spisovatelia, ktorých možno poznáte, ako Dave Eggers a Anaïs Ninová.

Kerri Maher vyštudovala výtvarné umenie na Kolumbijskej univerzite. Je autorka bestsellerov Kníhkupkyňa z Paríža, The Girl in White Gloves a The Kennedy Debutante. Pod pseudonymom Kerri Majors vydala publikáciu This Is Not a Writing Manual: Notes for the Young Writer in the Real World. So svojou dcérou a psom žije pri lese na západnom predmestí Bostonu.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.