bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPríbeh o múdrych a odvážnych ženách

„Je to román o múdrych a odvážnych ženách, z ktorých jedna sa volá Sofia, preto kniha nesie jej názov,“ opisuje príbeh knihy Sofia jej autor, Rafik Schami. Ide vôbec o prvú knihu tohto sýrskeho spisovateľa žijúceho v Nemecku, ktorá vyšla v slovenskom preklade.
Rafik Schami je považovaný za jedného z najdôležitejších predstaviteľov migrantskej literatúry.

 Sofia alebo Začiatok všetkých príbehov, ako znie celý názov knihy, je špionážny triler pretkaný dvoma vášnivými ľúbostnými príbehmi.
Odohráva sa v Schamiho rodnom meste Damasku v roku 2010, krátko pred Arabskou jarou.

Opisuje lásku mladej kresťanky Sofie a moslima Karíma. Najskôr – ešte za mladi – Sofia zachráni Karíma pred nepravdivým obvinením z vraždy a on jej za to sľúbi, že jej v núdzi kedykoľvek pomôže.
O päť desaťročí neskôr Sofia Karíma prosí, aby zachránil pred neoprávneným väznením jej syna Salmana. Ten žije už päťdesiat rokov v talianskom exile a do Damasku sa vrátil len navštíviť rodné mesto a zostarnutých rodičov.

Príbeh zo Sýrie v rokoch 1927 až 2010. Román o predsudkoch kresťanov voči islamu, o spôsobe života v Damasku, o praktikách tajnej polície v Sýrii, ale aj o romantických miestach v starobylom Damasku.
O náboženstve lásky, ktorým žije 83-ročný Karím a jeho 60-ročná priateľka Aida.
O emigrácii a túžbe po domove.

Román Sofia svojím jazykom pripomína Rozprávky z tisíc a jednej noci. „Dúfam, že slovenskí čitatelia si vychutnajú túto napínavú knihu. Popri tom sa dozvedia informácie o živote v Damasku, o zvykoch Arabov, o ich radostiach, smútkoch a strachoch,“ verí sympatický autor Rafik Schami.

„Keby neexistival spisovateľ Rafik Schami, museli by sme si ho vymyslieť.“
Frankfurter Allgemeine Zeitung

Rafik Schami sa od vzniku konfliktu v Sýrii intenzívne zapája do verejnej diskusie. V roku 2012 založil v Nemecku charitatívny spolok Schams na podporu organizácií sídliacich v Libanone, Turecku a Sýrii, ktoré sa starajú o deti a mládež sýrskeho pôvodu bez ohľadu na vierovyznanie.

 „Napätia vo svete, ktoré sa navonok tvária ako náboženské, majú v pozadí vždy sociálny alebo politický obsah. Prvým dôvodom je nespravodlivosť v krajine a medzinárodne. Keď je ľud skľúčený a vyplienený, tak sa nečudujme, že hľadá útechu v náboženstve a potom beží za prvým demagógom, ktorý im sľúbi záchranu. Títo demagógovia pracujú ako populisti. Musia si nájsť nepriateľa, ktorému pripíšu zodpovednosť za celú tú mizériu. To je začiatok rasizmu, antisemitizmu a xenofóbie,“ povedal Schami pre vydavateľstvo Zelený Kocúr, v ktorom vyšla jeho prvá kniha.

Ďalším dôvodom napätí je podľa neho  predstieranie svetových veľmocí (USA, Rusko, Čína, Európa), že chcú demokraciu v regiónoch bohatých na nerastné suroviny. Naopak, posilňujú v arabských krajinách diktatúry, ktoré vytvárajú iba nenávisť. Za tretí dôvod považuje Schami miešanie politiky s náboženstvom, ktoré v celej histórii ľudstva vždy skončilo zle a viedlo ku katastrofám.

„Neexistuje jednoduché riešenie. Potrebovali by sme celosvetový obrat v politike, čo je takmer nemožné. Avšak to, čo môžeme urobiť, je upriamovať pozornosť na podnecovačov náboženskej a kultúrnej nenávisti. Tak ich môžeme izolovať, posilniť demokraciu a brániť hodnoty ľudskosti,“ uzatvára Schami.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.