bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPrežije v úplne inom svete, na aký bola zvyknutá? Briliantový kľúčik

Nie každému dokážeme vyhovieť. Takýto pocit má aj Anabela, ktorá, zdá sa, nevyhovela nikomu. Matka pre ňu nemala láskavé slovo, otec, ktorý staršiu dcéru vždy miloval, nečakane a bez vysvetlenia Anabelu vydedil. Mladšia sestra ju vysmiala, dcéra sa od nej odvrátila a manžel ju poslal k vode.

Začína sa Briliantový kľúčik - príbeh o rodinných vzťahoch, o minulosti, ktorá nás vie dobehnúť a dobre strážené tajomstvo zrazu vypláva na povrch. Je to príbeh o tom, ako si nastaviť hranice a žiť život podľa najlepšieho svedomia.

Po všetkých peripetiách nachádza pomoc u syna Romana a priateľky Sidky. Stačí len zbaliť sa a odcestovať do Prahy.
Anabela odchádza s jedným kufrom a veľkou otázkou v srdci – dokáže začať odznovu?

„Buď šťastná, aj keď budeš mať pocit, že ti všetko zhorelo. Máš pri sebe dvoch úžasných ľudí, nie si teda sama,“ modré oči ma láskali.

Sidka prehovorí známeho filmového režiséra, aby ju prijal za pomocnicu v domácnosti. Anabela sa tak ocitá v celkom inom svete, na aký bola zvyknutá.
A práve v Prahe vypláva na povrch dlho ukrývané tajomstvo, ktoré jej radikálne zmení život.

Písanie tejto knihy bola pre Silviu akási očista duše. Niektoré veci z príbehu skutočne prežila, inšpirovala sa reálnymi osobami a celé to umiestnila do Prahy. „Prahu milujem a neviem sa nabažiť hlavne starého mesta, všetkých tých uličiek, zákutí, starých kostolíkov, palácov...jednoducho, v Prahe sa cítiť veľmi príjemne,“ priznáva autorka.

Briliantový kľúčik je taký malý comeback Silvie Koscelanskej po úspešných knihách spred desiatich rokov. Ako povedala, „pokojne by mohol mať podtitul – minulosť ťa raz dostane, lebo to platí u všetkých postáv v tejto knihe. Odchodom Bely od manžela a jej útekom do Prahy sa začne odmotávať obrovské klbko klamstiev, podlostí a pretvárky. Na povrch vyplávajú rodinné tajomstvá, ktoré boli roky ukryté ako kostlivec v skrini. Vďaka nim sa dozvieme, čo dokáže urobiť matka, ktorá miluje svoje dieťa, ale aj taká, ktorá svoje dieťa nemiluje... Kam dokáže priviesť človeka závisť a čo všetko je schopný urobiť pre to, aby mu bolo podľa jeho mienky dobre,“ približuje Silvia Koscelanská.

„Na briliantový kľúčik,“ cinkla som o mamin pohár.
„Prečo naň?“
„Lebo mi ho otec daroval, aby mi otváral dvere k šťastiu,“ vypila som a prázdny pohár som položila na stôl.

Silvia Koscelanská-Hajdučeková sa narodila v Košiciach. Svoje rodné mesto často používa ako kulisu pre príbehy žien, ktoré sa dostali do zdanlivo neriešiteľných situácií či problémov. Autorka absolvovala stavebnú priemyslovku, no ako sama vraví, hoci rada pracovala s kružidlom a lineárom, oveľa viac ju lákalo písanie.

Jej novely Drsná neha (2011), Za tie prachy to stálo (2012),Tak mi treba! (2013) a  Povedať prepáč nestačí (2014) si okamžite získali široký okruh čitateliek. Posledný román Briliantový kľúčik okrem zaujímavej zápletky ponúka svojim hrdinkám aj možnosti, ako sa vymaniť z pút, ktoré im nedovoľujú žiť podľa vlastných predstáv.  

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.