bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPrestaňte sa sťažovať a ľutovať. Začnite žiť!

Možno aj vy máte pocit, že vo vašom živote je všetko neustále na prd. V tom prípade je celkom pravdepodobné, že problém nie je v iných, ale vo vás. Aspoň to tvrdí Gary John Bishop, známy kouč s ohromnou charizmou.

A svoje myšlienky, závery a skúsenosti predkladá v knihe s odvážnym názvom Vyser sa na to.

Najväčším bonusom knihy je, že je písaná ľahko, zrozumiteľne, pútavo a vtipne. Aj preto sa možno stala svetovým bestsellerom. Gary najprv bez servítky naservíruje pravdu, aby ste pochopili, v čom robíte chybu.
A potom vám empaticky vysvetlí, ako sa môžete vymaniť zo začarovaného kruhu a získať potrebný nadhľad.

  • Prestaňte sa sťažovať, že nemáte šťastie.
  • Prestaňte zvaľovať vinu na iných.
  • Prestaňte poukazovať na okolnosti.
  • Ide totiž o váš život.

Táto kniha je pre všetkých, ktorí majú po krk rečí o pozitívnom myslení. „Je pre tých pesimistických a pošliapaných, pre slobodné matky a nezamestnaných otcov, pre rojkov a imitátorov. Som ako vy a vy to dokážete,“ odkazuje autor.

V knihe nájdete napríklad prácne zozbieraný výber výrokov, ktoré vás majú posilniť, nakopnúť, povzbudiť a dodať vám odvahu konať. Nájdete tu citáty známych osobností, filozofov, útržky vedeckých zistení, ktoré majú Garyho prístup podporiť, nie ho potvrdiť.

Ako však dodáva - to všetko je pekné a dobré, no jediný spôsob, ako čítať túto knihu a niečo z nej mať, je preskúmať ju a vyskúšať si výroky na vlastnej koži. Istý čas o nich premýšľajte, uvažujte a experimentujte s nimi. Žiadna teória totiž nenahradí vlastnú skúsenosť.

Niektoré tvrdenia sa vás dotknú, otrávia vás, rozčúlia či podráždia. Skúste sa cez to preniesť a pokračovať v čítaní. Pretože ako v každom dobrom filme, nakoniec to všetko začne dávať zmysel.
 Pokiaľ sa ľahko urazíte, okamžite prestaňte čítať a darujte túto knihu niekomu, kto si z nej podľa vás možno niečo odnesie.
„Dúfam, že vám moja kniha pomôže pochopiť zložitosť a moc vnútorného monológu, pričom vás naučí, ako ho v živote konečne využiť vo svoj prospech. Nasledujúce stránky vás donútia rozmýšľať – vedome si spojiť jazyk s vlastnými pocitmi, s vaším každodenným životom. Knihu som navrhol tak, aby bola prístupná a užitočná pre čo najväčšie množstvo ľudí. Využite túto knihu až do posledného slova, prehrabávajte sa v nej a nájdite to, čo potrebujete do života,“ odkazuje Gary John Bishop.

Gary John Bishop je rodák zo Škótska, no presťahoval sa do USA, kde sa mu otvorila brána do sveta osobnostného rozvoja, konkrétne do ontológie a fenomenológie. V týchto oblastiach sa celé roky poctivo vzdelával, až kým sa neprepracoval na pozíciu hlavného programového riaditeľa v jednej z najväčších spoločností pre osobnostný rozvoj na medzinárodnom trhu. Celé roky sprostredkovával takéto programy tisíckam ľudí po celom svete, ďalej študoval a nakoniec prišiel s vlastnou „mestskou filozofiou“ (veľký vplyv na neho mali filozofi Martin Heidegger, Hans Georg Gadamer či Edmund Husserl).

Celý život sa snaží pomôcť ľuďom zmeniť ich život a to ho poháňa vpred každý deň. Popularitu mu priniesol jeho svojský prístup, ktorý sa vyhýba pozlátke a vate. Ľudí priťahuje svojou priamosťou a praktickosťou svojich myšlienok.

Prečítajte si úryvok z knihy Vyser sa na to:

Posledné výskumy z oblasti neurovedy a psychológie sa prikláňajú k presvedčeniu, že kvalitu vášho života ovplyvňuje typ rozhovoru, ktorý so sebou vediete.
Profesor Will Hart z Univerzity v Alabame vykonal štyri experimenty, počas ktorých si účastníci vybavili či zažili pozitívnu, negatívnu alebo neutrálnu udalosť. Zistilo sa, že tí, ktorí opisovali neutrálnu udalosť, akoby stále trvala, mali v skutočnosti pozitívnejšie pocity. Ľudia, ktorí rovnakým spôsobom hovorili o negatívnej udalosti, zažívali viac negativity. Zjednodušene povedané, jazyk, akým opisujete vlastnú situáciu, určuje, ako ju vnímate, prežívate, zúčastňujete sa na nej, a dramaticky ovplyvňuje aj to, ako sa staviate k životu i k malým či veľkým problémom.
Dobrá správa je, že štúdie ustavične potvrdzujú, ako dokáže pozitívny vnútorný monológ dramaticky zlepšiť náladu, nakopnúť sebavedomie, zvýšiť produktivitu a ešte viac. Oveľa viac. Podľa profesora Harta a jeho štúdií môže byť v skutočnosti kľúčom k šťastnému a úspešnému životu.
Zlou správou ostáva, že to platí aj naopak: negatívny vnútorný monológ nám môže nielen zhoršiť náladu, ale navyše v nás aj vyvolať pocit bezmocnosti. Dokáže zveličiť drobnosti, ba dokonca vytvoriť problém tam, kde nie je. Poviem vám to bez servítky – vnútorný monológ vás nepredstaviteľne odrbáva.
Jedno si však ujasnime: napriek tomu, že táto kniha je o zlepšení života pomocou správneho jazyka, určite nenavrhujem, aby ste z ničoho nič zrazu prešli na pozitívne myslenie a osobné afirmácie.
Tieto témy už boli rozobraté až na kosť, a to s rôznymi stupňami úspechu. My v tom určite pokračovať nebudeme.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.