bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPozrite sa, ako Adrián Macho nailustroval Harryho Pottera!

Zažite znova 7 magických rokov v Rokforte! Pre skalných aj začínajúcich čitateľov Harryho Pottera vyšiel špeciálny box pri príležitosti 20. výročia vydania prvého príbehu nadčasovej ságy o chlapcovi s neobyčajnými schopnosťami na Slovensku.

Harry Potter BOX.

Adrián Macho je obrovský fanúšik Harryho Pottera. Len tento rok prečítal všetkých sedem dielov dva razy. Doma má rôzne potterovské vecičky ako metlu Nimbus 2000, čarodejnícku paličku a ďalšie predmety, ktoré si objednáva zo zahraničia. Pomáhajú mu lepšie sa vcítiť do magického sveta slávneho čarodejníka a následne vytvárať také nádherné ilustrácie.
„Keď ma oslovili z vydavateľstva Ikar, bolo to úžasné. Na jednej strane zodpovednosť, ale zároveň som si to chcel užiť, vychutnať, nestresovať sa,“ tvrdí Adrián.

Panoramatický pohľad na vlak, ktorý vidíte na tomto špeciálnom boxe, prináša prekvapujúce momenty a láka nás postupne vytiahnuť knižky, ponoriť sa do pôsobivých scén na obálkach a objavovať skrytý význam symbolov a čarovných predmetov, ktoré sa viažu k deju siedmich vzrušujúcich príbehov.

„Musel som zabudnúť na všetky filmové verzie, postavy, situácie, a ísť svojou cestou.  Vymyslieť niečo úplne iné. Napríklad pri Rokforte som sa inšpiroval naším Bojnickým zámkom. Chcel som to prepojiť s niečím reálnym, čo všetci doma poznáme. Takže som využil to lomenie striešky na vežičkách... Alebo Hagridova chalupa vo filmoch je kamenná s kamennou strechou. Moja chalupa je celá drevená so slamenou strechou, v ktorej sú vtáčie búdky. Snažil som sa do tých ilustrácií vniesť aj svoje vlastné originálne prvky,“ vysvetľuje Adrián Macho v rozhovore pre podcast Knižný kompas.
 

 

Toto mimoriadne vydanie urobí radosť rovnako zberateľom, ako aj novej generácii mladých čitateľov.

Špeciálny Harry Potter BOX obsahuje:

  1. Harry Potter a Kameň mudrcov
  2. Harry Potter a Tajomná komnata
  3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
  4. Harry Potter a Ohnivá čaša
  5. Harry Potter a Fénixov rád
  6. Harry Potter a Polovičný princ
  7. Harry Potter a Dary smrti

 

Na predných stranách sú hlavné scény z danej knihy, na zadnej zasa portréty – napríklad na jednotke je Hagrid, na dvojke škriatok Dobby, na ďalších bájny jednorožec, či Dumbledore. Unikátne sú aj ďalšie detaily na obálkach, ktoré vymyslel Adrián. „Ilustrácie na prednej strane sú orámované zlatou farbou a v rohoch sú ozdobené piktogramami, predmetmi, ktoré sú vlastne spoilermi k jednotlivým dielom série,“ prezrádza skúsený ilustrátor.

Ako vlastne Adrián kreslil?

„Sú to digitálne kresby. Niektoré veci si skicujem, len pierkom a tušom, aby som sa do toho nejako dostal...prípadne sa tak odreagujem od počítača, monitora. No všetky ilustrácie sú digitálne, robím ich na tablete a nie je to tak, ako si väčšina ľudí predstavuje: že naťukajú pár príkazov na klávesnici a je tam oblohaJ Niekedy oblohu kreslím aj celý deň, či dlhšie. Všetko sa kreslí postupne, miniatúrnymi ťahmi a je to skutočne makačka. Tento spôsob, ktorý som si ja zvolil je časovo celkom náročný.“

Sedem kníh v boxe vychádza s pôvodnými prekladmi, má pevnú väzbu, nové obálky a predsádky vytvorené Adriánom Machom.

Milan Buno, knižný publicista

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.