bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPoznáte najkrajšie lyžiarske trasy na Slovensku?

Zasnežená zimná krajina má osobité čaro a lyže sú nielen ideálnym prostriedkom na putovanie, ale i na relax a aktívny oddych v zimnej slovenskej prírode. Čo poviete?
Ak milujete bežkovanie, máme pre vás fantastický tip.

Nový turistický sprievodca z vydavateľstva Dajama, ktorý je naozaj kvalitne spracovaný a bude pre vás inšpiráciou.
Najkrajšie lyžiarske trasy.

Vedeli ste, že opisy lyžiarskych túr sa objavovali v turistických časopisoch už pred vyše sto rokmi? Vyšlo aj niekoľko knižných regionálnych lyžiarskych sprievodcov (ako prvý vyšiel v roku 1912 lyžiarsky sprievodca po Belianskych Tatrách).
V roku 1949 vyšiel prvý a dosiaľ jediný lyžiarsky turistický sprievodca po celom Slovensku s názvom „Zimné krásy Slovenska“ od autorov J. Koudelku a V. Kocuma.

Treba uznať, že v nedávnej minulosti snehová pokrývka v horských oblastiach Slovenska trvala vyše štyroch mesiacov a pre turistov znamenali lyže pri putovaní nutnú a výbornú pomôcku. „Aj keď v poslednom období sú zimy kratšie, suchšie a miernejšie, v horách sú zväčša stále dobré snehové podmienky počas dvoch až troch mesiacov. Počas nich si môže aj súčasný turista vychutnať zimné krásy pri pohybe na lyžiach,“ tvrdí Karol Mizla, ktorý stojí za najnovším sprievodcom Najkrajšie lyžiarske trasy.

Prepracovaný sprievodca

Nájdete v nej 25 lyžiarskych trás, ktoré sú ideálne na lyžiarsku turistiku a nevyžadujú si mimoriadne lyžiarske vybavenie či schopnosti. Pri každej túre po krátkom úvode a popise oblasti nasleduje samotný popis trasy. Trasy sú doplnené farebnými fotografiami (vrátane panoramatických). Pri každej kapitole je uvedený itinerár trasy, profil, odkaz na mapový server s gpx súborom a prehľadná mapa trasy.

Všetky trasy sú situované v horskom teréne a prebiehajú zväčša vo vyšších nadmorských výškach (okolo 1 000 metrov), čo súvisí aj s pravdepodobnosťou výskytu snehovej pokrývky. V itinerároch trás je doplnený údaj o lyžiarskej stope. Na ich absolvovanie postačujú zväčša bežecké (u náročnejších trás turistické) lyže (viac v časti Praktické informácie).

Trasy prechádzajú cez 22 pohorí, 14 trás je z oblasti stredného Slovenska a 11 trás z východného Slovenska. Päť trás je okružných (keďže východiskový a cieľový bod trasy sú rovnaké), ostatných 20 trás je prechodových. Trasy sú rôznej dĺžky a náročnosti. Celková dĺžka popísaných trás je 705 kilometrov pri stúpaní 25 360 metrov.

„Pri tvorbe knihy sme vychádzali z našich dlhoročných lyžiarskych putovaní po slovenských horách,“ vysvetľuje K.Mizla. „Našou ambíciou bolo ponúknuť čitateľovi tie najkrajšie lyžiarske túry a inšpirovať ho k poznávaniu zimných krás Slovenska týmto spôsobom. Existuje však aj množstvo ďalších možností na absolvovanie pekných lyžiarskych túr v slovenských pohoriach, ktoré v tomto výbere nie sú. Niekomu tu môže chýbať jeho najkrajšia a obľúbená trasa, avšak ak vyjde druhý diel lyžiarskych trás, snáď ju tam nájde. Kto však absolvuje lyžiarsku hrebeňovku Veľkej Fatry, Čergova či Javorníkov, vychutná si to úplne najlepšie zo širokej škály možností lyžiarskych túr na Slovensku.“

Pozrite si kompletný prehľad trás v knihe Najkrajšie lyžiarske trasy:

1.         Hrebeňom Javorníkov
2.         Hrebeňom Oravskej Magury
3.         Z Oravy na Liptov
4.         Skorušinskými vrchmi
5.         Hrebeňom Veľkej Fatry
6.         Kremnickými vrchmi
7.         Starohorskými vrchmi
8.         Cez Beňušku
9.         Cez Kráľovu hoľu
10.       Juhom Slovenského raja
11.       Prielomom Hornádu a Glackou cestou
12.       K trom plesám
13.       K Zelenému plesu
14.       Cez Pieniny
15.       Cez Eliášovku
16.       Hrebeňom Čergova
17.       Cez Lysú a Čergov
18.       Cez Bachureň
19.       Cez Kojšovskú hoľu
20.       Hrebeňom Volovských vrchov
21.       Muránskou planinou
22.       Sihlianskou planinou
23.       Cez Bukovinu
24.       Cez Javorie
25.       Okolo Paradajsu

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.