bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPoznáte môj úsmev. Teraz spoznáte môj hlas... Ja, Mona Lisa

Ja, Mona Lisa je úžasný pohľad na svet, ako sa naň v priebehu stáročí pozerala slávna Mona Lisa z obrazu v Louvre. Zažila rôzne dobrodružstvá, prežila mnoho životov a milovali ju cisári, králi aj zlodeji. Prežila únos aj útok, revolúciu aj dve svetové vojny.

Toto je jej príbeh lásky.
Ja, Mona Lisa.

 „Videla som v správach fotku, na ktorej je Mona Lisa obklopená ľuďmi so selfie paličkami, zatiaľ čo ona sama bola uväznená za sklom. Pomyslela som si – cítim sa ako ty. Nie ako krásna žena, na ktorú sa všetci dívajú, ale ako žena uviaznutá za sklom. Mala som pocit, že ak by sa mi podarilo vrátiť Mone Lise jej hlas, možno by som našla opäť aj ten svoj a opäť sa spojila so svetom,“ spomína si na začiatky písania tohto románu autorka Natasha Solomons.

V dielni Leonarda da Vinci, priam prekypujúcej umelcovými geniálnymi nápadmi a haldami objednávok, kde si podávali kľučku nahnevaní mecenáši, nespokojné múzy, priatelia aj rivali, sa zrodil obraz Mony Lisy. Počas piatich turbulentných storočí, vo víre moci, peňazí a intríg, si tento majstrovský portrét nezískal len nevídaný obdiv a slávu, no stal sa aj predmetom krádeže.

Leonardo da Vinci začuje hlas Mony Lisy a vznikne tak láskavé puto, ktoré trvá až do smrti veľkého umelca. Mona Lisa s ním prežíva jeho úspechy aj neúspechy a vytvorí si zvláštny vzťah so skutočnou ženou na obraze, s Monou del Giocondo. Rozpovie čitateľovi svoj príbeh, odhalí pravdu o rivalite, vražde aj o zlomenom srdci. Zavedie čitateľa do očarujúceho sveta Leonardovej dielne vo Florencii, bude ho sprevádzať dianím na francúzskom dvore vo Fontainebleau a vo Versailles a odkryje mu sled turbulentných udalostí v dvadsiatom storočí. Leonardo však nie je jediný, kto počuje jej hlas, začujú ho aj iní mimoriadne nadaní géniovia.

Pozrite si video s autorkou Natashou Solomons:

Ja, Mona Lisa je nevšedne živý, strhujúci a pútavý príbeh o žene nadlho stratenej a zabudnutej vo víre histórie. „Takmer celý tento príbeh je pravdivý,“ tvrdí autorka Natasha Solomons. „Dátumy som trochu šibovala sem a tam a udalosti mierne prispôsobila fikcii, ale príbeh je založený na faktoch.“

Teraz, keď sa dívam zo svojho skleného väzenia v Louvri, prešli už stáročia, čo som ju videla naposledy. Leží vo svojej hrobke a ja vo svojej sklenej rakve. Väčšina väzňov spáchala nejaký zločin. Ja nie. Pozlátený palác, čo ako nádherný a plný nemých pokladov, je stále len väzením, ak z neho nemôžete odísť.
Návštevníci Louvru stoja v radoch celé hodiny, potom vypliešťajú oči a vlastne ma nevidia. Stala som sa neodmysliteľnou súčasťou turistických sprievodcov a výletných balíčkov po Európe. Na staré kolená som nevrlá a popudlivá, ale aj turisti sa správajú odporne. Sťažujú sa jeden druhému, aká som malá alebo že môj úsmev skôr pripomína úškrn. Kedysi som sa tiesnila so stovkami iných v nedôstojnom sklade obrazov, napoly zabudnutá – okrem tých, ktorí ma prišli hľadať. Zato dnes som všade, takže ma nevidíte, ani keď ma máte rovno pred nosom. Všetci sem chodíte, letmú chvíľu strávite v mojej prítomnosti, aby ste mi vzdali hold, ale to už vás moji väznitelia súria, aby ste sa rýchlo posunuli ďalej. No vy sa ešte rozhodnete zachytiť si ten okamih na mobil, keď ste ku mne obrátení chrbtom a nedívate sa na mňa.

Natasha Solomons je autorkou piatich medzinárodných bestsellerov vrátane Zoznamu pána Rosenbluma (IKAR, 2010), The Novel in the Viola (Román ukrytý vo viole) a The Gallery of Vanished Husbands (Galéria zmiznutých manželov).
Spolu s manželom Davidom Solomonsom, autorom kníh pre deti, sú autormi filmových scenárov. Romány tejto autorky boli preložené do sedemnástich jazykov. Voľný čas rada trávi v záhrade.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.