bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPoznáte 20 tajomstiev štýlu? Madam Chic vám dá lekcie

Lekcie madam Chic je užitočná príručka, ktorá zábavným a pôvabným spôsobom poslúži každému, kto chce svoj aktívny a moderný život osviežiť parížskou nonšalantnosťou. No dobre, tak nie každému. Najmä našim dámam, čitateľkám...hoci aj chlapi by sa čo to priučili:)

Ako si natrénovať umenie ženskosti? Viete si vytvoriť dokonalý výzor „sans maquillage“, čiže bez mejkapu? A viete, ako si pestovať ovzdušie tajomnosti? Jennifer Scottová ako študentka na zahraničnom výmennom pobyte v Paríži bývala u rodiny, ktorá ju inšpirovala a zásadne ovplyvnila jej životný štýl. Pani domu madam Chic si vzala bezstarostnú dospievajúcu dievčinu z Kalifornie pod svoje krídla a umožnila jej spoznať, ako Francúzi povyšujú bežné maličkosti života na umenie žiť.

Práve vychádza kniha Lekcie madam Chic – v dvadsiatich kapitolách vám Jennifer prezradí niečo z toho, čo sa v Paríži naučila, i zopár tipov, ktoré môžete zahrnúť do svojho každodenného života bez ohľadu na to, kde bývate a aký máte rozpočet.
V duchu typického francúzskeho prístupu uprednostňovania kvality nad kvantitou sa naučíte vychutnávať dobré jedlo, a pritom si neodopierať, rozumne a elegantne sa obliekať, a mať v šatníku len desať kúskov oblečenia, primerane sa upraviť, ale pôsobiť ako nenamaľovaná – jednoducho žiť ako Francúzka.

ChicMaškrtenie
 „Často maškrtíme len preto, že nechceme byť hladní,“píše Jennifer v knihe Lekcie madam Chic. „Vo Francúzsku som sa naučila, že pocit hladu je celkom dobrá vec. Nehladujete, iba máte chuť do jedla, ktorá je dôsledkom rôznych stimulačných pochodov.
Pobyt v Paríži som si neskutočne užívala. Celé dni som trávila vonku, chodila pešo po meste i na vyučovanie, stretávala sa s priateľmi. Vypestovala som si náramnú chuť do jedla a uspokojovala ju každý večer pri stolovaní s rodinou Chic. Vážila som si jedlá, ktoré uvarila madam Chic, a neuveriteľne som si na nich pochutnávala. Keby som si pokazila chuť do jedla maškrtením krekerov alebo cukríkov, jej jedlom by som asi nebola taká nadšená. Kto by chcel prísť o lahodnú chuť kambaly na masle s novými zemiakmi a so zelenou fazuľkou, doplnenej karamelovým krémom, tým, že by sa pred večerou napchával chlebom? Ja určite nie!“

Takže maškrtenie nie je vôbec šik, no nič si neodopierajte – radí Jennifer v prvých kapitolách. Ďalšie sa venujú štýlu a kráse a posledná časť tomu, ako viesť dobrý život.

ChicŠtýl a krása
Osloboďte sa od starých zvykov a zaveďte si šatník s desiatimi položkami

Tu sú otázky na zhodnotenie obsahu skrine:
Páči sa mi to ešte? V mnohých prípadoch som si niečo nechávala len preto, lebo ma to stálo veľa peňazí, a nie preto, lebo sa mi to páčilo.
Nosím to? Mala som veľa šiat, ktoré som vôbec nenosila. Niektoré dokonca vyše dvoch rokov! Vedela som, že si ich už neoblečiem, ale z nejakého dôvodu som sa ich nevedela vzdať.
Sedí mi to? Ľudia priberajú alebo chudnú, majú deti, starnú... Telo sa skrátka mení. Je preto dôležité nezapierať pred sebou aktuálny tvar vlastného tela. Oblečte sa podľa toho, ako vyzeráte teraz. Nie podľa toho, ako ste vyzerali kedysi alebo ako by ste si želali vyzerať.
Vyjadruje tento kus oblečenia to, čím som? Toto je veľmi silná otázka a v mojom prípade bolo väčšinou odpoveďou rezolútne NIE! Odkladala som si blúzky a sukne, ktoré som si nakúpila, keď som mala dvadsať rokov (našla som dokonca niekoľko dievčenských šatočiek – fuj!). Odvtedy sa však veľa zmenilo. Teraz som manželka a matka. Mám oveľa vycibrenejší a náročnejší vkus. Tie šaty sa pre moje nové ja nehodili.

Uvedomujem si, že možno nie ste pripravení hneď na prvý raz všetko vyhodiť. Nič sa nedeje. Keď vyčleníte kusy, o ktorých viete, že ich už nechcete, navrhujem vám uložiť ostatné, ktoré nie sú medzi vybranými desiatimi, do vriec alebo škatule a dať ich do inej izby alebo garáže. Jednoducho ich nemajte na očiach. Časom prídete na to, že prejde aj celý rok, a vy si na ne ani nespomeniete. Vtedy pochopíte, že vám už nebudú chýbať.

Prečítajte si ďalší úryvok Maškrtenie vôbec nie je šik.

Milan Buno
11.februára 2014

Paris

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.