bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPoviedková kniha Mimóza pohladí dušu

Kým nezlomíš ducha a srdce, nič nie je stratené, a aj potom sa ešte uvidí.
Aj takýto výstižný citát nájdete v novej poviedkovej knihe Mimóza od slovenskej autorky Adriany Boysovej.

V knižke nájdete takmer 20 poviedok, ktoré sú poetické, pragmatické, dojímavé, srdcervúce. Nebude vám stačiť jedna... „Chcela som, aby tie moje poviedky boli naozaj rôznorodé, pestré, z rôznych uhlov pohľadu, aby si tam každý našiel to svoje. Pôvodne mali byť ústrednou témou podoby lásky, ale potom sa to nejako inak vyvinulo. Tak ako to býva pri písaní – nie vždy vidíte koniec toho príbehu,“ vysvetľuje Adriana Boysová v podcaste Knižný kompas, v ktorom bola hostkou rozhovoru.

Ak sa ešte raz narodím, nájdem si Ťa a všetko Ti vynahradím.

Napríklad hneď prvá poviedka Návšteva, v ktorej dcéra priletí zo zahraničia za mamou, do nemocnice, lebo dostala mozgovú porážku a rozpráva sa s ňou, hoci mama nevníma. Hovorí jej o svojich zážitkoch, láskach, priateľoch, spomína... Áno, nech sa deje čokoľvek, mamy sú tu pre nás vždy.
Alebo poviedka Dobré ráno, Huntington, ktorá vás donúti zastaviť sa a zamyslieť nad svojou rodinou, deťmi, partnerom. Hlavný hrdina trpí dedičným ochorením, huntingtonovou chorobou a píše list svojej rodine. Lúči sa...a viac ako o seba sa bojí o svoju dcéru. Keďže je to dedičná choroba, môže byť zárodok z nej aj v jeho milovanej dcérke.
Krásne sú poviedky Aj v nebi plačú, Na konci sveta, či Vieročka.

Bol všetkým, čo som potrebovala k životu. Ja som bola všetko, čo potreboval k životu on. Tak sme to cítili, nepochybovali sme o tom. Žili sme jeden pre druhého, nepotrebovali sme ani papier na vzťah. Prsteň na ľavý prstenník som si vyprosila len preto, aby mi ostatní muži dali pokoj. Väčšinou to fungovalo. Malý kovový repelent.

Pozrite si video, v ktorom Adriana Boysová hovorí o svojej knihe Mimóza:

Autorke sa v knihe Mimóza podarilo prebudiť a oživiť v čitateľovi vlastné spomienky. Akoby niečo podobne láskavé, príjemné, odpudzujúce či smutné sám zažil alebo o niečom podobnom už počul. Ako sama tvrdí, kedysi chodila do divadelného súboru a odtiaľ možno pramení jej snaha vcítiť sa do postavy. Prežívať jej radosti i strasti, naozaj s ňou žiť a potom vie lepšie vyjadriť jej pocity.

Adriana Boysová je nesporne talentovaná autorka. S nezvyčajnou úprimnosťou opisuje citový svet svojich hrdinov. Dotýka sa rôznych tém, veď všade na svete trápia rovnaké problémy: starosti s dospievajúcimi deťmi, nezhody v manželstve, neschopnosť prejaviť city, strach podľahnúť svojej inakosti atď. Adriana neponúka riešenia. Jej hrdinovia si žijú svoj život najlepšie, ako vedia, plní pochybností, otázok, túžob. Váhajú, ktorou cestou vykročiť, s vedomím, že nejestvuje záruka, že smer, pre ktorý sa rozhodli, je správny.

Nemilovala som ho. Vlastne som ho nikdy nemilovala. Bol ku mne milý, pozorný, staral sa o mňa a páčil sa aj mojej rodine a kamarátom. Perspektívny manžel. A bola som si istá, že ma miluje. To jediné ma bolelo. Nechcela som ho zraniť. Fabián bol dobrý chlap, ale nebola to láska a ja som chcela viac. Viac súznenia duší a tiel. Viac vášne, náhodných dotykov, viac nehy. Zaspal. Vyzeral tak nevinne, s rozochvenými mihalnicami, otvorenými ústami, v ich kútiku sa leskla slina. Pohladila som ho po líci. Rozhodla som sa. Zajtra sa vraciame do Mníchova. Potom to už pôjde rýchlo.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Daniel Fischer:

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.