bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPoirotov posledný prípad. Opona. Koniec jednej legendy...

Agatha Christie napísala dve knihy, ktoré uložila do trezoru. Bolo to v prvých rokoch druhej svetovej vojny a ona sa bála, že zahynie počas náletov. Spomína to vo Vlastnom životopise, ale neuvádza, ktoré sú to knihy.
Je však jasné, že je to Zabudnutá vražda so slečnou Marplovou a Opona s Herculom Poirotom. Tento Posledný prípad slávneho detektíva vychádza v novom vydaní.

Keď Hercule Poirot a jeho dávny priateľ kapitán Hastings dostanú list zo starého vidieckeho sídla Styles Court, kde pred rokmi spolu vyriešili prvý prípad vraždy, obaja majú pocit, že je to osud. Bez váhania sa tam vyberú.

Na zámku Styles, ktorý jeho noví majitelia zmenili na súkromný hotel, sa pohybujú rôznorodí ľudia. Hastingsova dcéra Judith, miestny donchuan Allerton, nadšený amatérsky ornitológ Norton, či záhadná slečna Coleová.
Všetko vyzerá pekne, milo, pokojne, ale nie je to celkom tak. Poirot tvrdí, že sa medzi hosťami pohybuje chladnokrvný sériový vrah a že čoskoro udrie znova. Jeho identitu však neodhalí ani Hastingsovi, iba mu prezradí, že záhadný X je jeden z hotelových hostí.

Hercule Poirot je už pomerne starý, sužuje ho ťažká artritída, ale sivé mozgové bunky mu pracujú bezchybne. Spolu so svojím verným priateľom sa púšťajú do súboja so zlom v ľudskej podobe. A ak chcú zabrániť ďalšej vražde, musia konať naozaj rýchlo.

Pozorný čitateľ si všimne pár nezrovnalostí, ku ktorým došlo v dôsledku odloženia príbehu do trezoru, kde bol niekoľko desaťročí a spoločenská situácia sa zatiaľ menila. Vydavateľ publikoval knihu v pôvodnom znení a tak nesedí napríklad existencia trestu smrti, ktorý v Británii zrušili už v 60.rokoch, no Opona sa akoby odohrávala v 70.rokoch.

Je zaujímavé, že Opona výrazne ovplyvnila aj Davida Sucheta, ktorý hral Hercula Poirota v seriáli dlhých 25 rokov. Údajne nakrúcanie práve poslednej epizódy Opona bol jeho najťažší okamih v kariére.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.