bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPo stopách tragédie

„Nech je to pre historika akokoľvek desivé, písať dejiny je jeho povinnosťou a túto povinnosť musí splniť. Nie je nenávratnejšieho prepadliska, ako vypovedať pravdu...“ napísal svojho času slávny francúzsky románopisec Victor Hugo.

Kniha slovenského historika Ivana Kamenca Po stopách tragédie popisuje deštrukciu židovskej komunity na Slovensku počas holokaustu.
Zaoberá sa vznikom a vývinom protižidovských rasových zákonov v období rokov 1939 až 1945, getoizáciou a deportáciami.

Táto dôkladná a komplexná historická štúdia je otvoreným protestom proti násilníckemu pošliapaniu občianskych a ľudských práv. Na svoje prvé vydanie si musela počkať celých dvadsať rokov (vyšla v roku 1991). Na začiatku normalizácie ju totiž odmietli preto, lebo údajne nebolo žiaduce zaoberať sa tzv. negatívnymi témami zo štátnym a národných dejín, prípadne prácu onálepkovali ako nemarxistickú.

Teraz táto priekopnícka historická kniha o holokauste na Slovensku vychádza v novom rozšírenom vydaní po tridsiatich rokoch od prvého vydania. Autor ju doplnil o podkapitolu, ktorá sa stručne zaoberá špecifickými príčinami, podmienkami, cieľmi a formami rezistentných postojov židovskej komunity voči dôsledkom antisemitskej politiky ľudáckej vlády.

„Vrcholom cynizmu sú tvrdenia, že svoj tragický osud si slovenskí Židia zapríčinili vlastne sami, lebo nenašli konštruktívny pomer k slovanskému národu a k jeho štátu,“ píše I.Kamenec. V knihe Po stopách tragédie sa najskôr pokúša o zaradenie a potom v jednotlivých kapitolách hovorí o hľadaní vinníkov a obetí, rozoberá prijatie nacistického vzoru, vezme nás na cestu k vyvrcholeniu tragédie, aby nás v predposlednej kapitole dostal do slepej uličky.
Kniha sa končí posledným dejstvom tragédie

Ivan Kamenec sa narodil v Nitre, vyštudoval históriu a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1969 pôsobí na Historickom ústave Slovenskej akadémie vied. Zameriava na politické a kultúrne dejiny Slovenska v 20. storočí a na vojnovú Slovenskú republiku. Okrem iných publikácií napísal knihy Po stopách tragédie a Tragédia politika, kňaza a človeka.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.