bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPo Metre prichádza Stanovište. Dmitry Glukhovsky

Vyjde na verandu úradu a zabúcha na dvere. Žiadna odozva. Psy sa zbláznili. Otvorí dvere. Je odomknuté. Sergej vkročí dnu a stratí sa. Čosi hovorí, potom však stíchne. Po chvíli sa opäť zjaví na verande.
„Nikto tu nie je!“
Nikto. Idú okolo ďalších domov a všetky sú prázdne. Nie sú tu ani dospelí, ani deti. Na stoloch leží riad, na vešiakoch visia šaty. Ani stopa po nejakom zápase. Nábytok stojí na svojom mieste, na prepadnutie to nevyzerá. Zdá sa, akoby sa všetci skrátka vyparili...

Dmitry Glukhovsky je autor megaúspešnej série Metro, ktorú preložili do takmer štyridsiatich jazykov. Tentoraz prichádza s novou sériou a prvý diel sa volá Stanovište. A skvelé je, že sa vracia k tomu, čo ho preslávilo – k postapokalyptickému sci-fi.

Po krátkej a krutej občianskej vojne, v ktorej sa siahlo aj po zakázaných zbraniach, zostal z Ruska len zlomok jeho pôvodnej veľkosti. Hlavné mesto krajiny sa medzitým vrátilo k tomu, čo jeho vládcovia považujú za zlatý vek – k cárskemu impériu. Nefunguje internet ani žiadne elektronické médiá a Rusko je opäť monarchiou, ktorej vládne Imperátor, syn zakladateľa nového rodu.

Hranicu „Moskovskej ríše“ teraz tvorí rieka Volga znečistená rádioaktívnym spadom. Vedie cez ňu jediný most, ktorý stráži stanovište Jaroslavľ. Na moste zahalenom jedovatou hmlou však nie je čo chrániť. Roky z druhej strany rieky nikto neprišiel a nikoho to na opačný breh ani neťahá.

Až na sedemnásťročného Jegora, nevlastného syna veliteľa základne, ktorý odmieta reči svojej matky o akomsi abstraktnom zle striehnucom tam vonku. Jegor chce spoznať svet, no zdá sa, že ten si nájde cestu k nim. Jednej noci sa z jedovatého oparu niečo predsa len vynorí...

Dmitry Glukhovsky sa v Stanovišti vracia do svojho jedinečného postapokalyptického sveta a rozohráva príbeh o hriechu a jeho odčinení, o zodpovednosti a ľudskej bezohľadnosti. Tentoraz vychádza z podzemia na povrch, no opäť vie zaujať, navnadiť a ak máte radi postapokalyptické kulisy, prídete si na svoje. Vyšlo vo vydavateľstve Ikar.

Sledujeme ako sa Moskovské impérium snaží obnoviť veľkosť bývalého Ruska. A popri tom kráčame po stopách mladého Jegora a jeho rovesníčky Michelle, ktorá sa mu páči. Keďže Michelle potrebuje mobil, ktorý je jediným spojivkom s minulosťou, s jej rodičmi, Jegor sa jej ho snaží zaobstarať. A tak sa dostáva na zakázané územie. Za hranicu, ktorá slúži ako strážne stanovište...

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.